Fellélegezhetünk: elérkeztünk Joe Biden elnökségének utolsó napjához
Az utolsó, elnökként töltött évek nem sikerültek „túl fényesre”. Van olyan búcsúajándék, aminek Európa is megihatja a levét.
„Amikor 30 évvel ezelőtt a CEU-t megalapítottam, úgy hittem, hogy az Európai Unió magának a nyílt társadalomnak a megtestesülése, és követendő példa a világ számára” – fogalmaz a milliárdos.
Online bejelentkezéssel üdvözölte június 18-án az immár nagyrészt Bécsbe költözött Közép-Európai Egyetem (avagy a CEU) végzőseit Soros György, az egyetemet megalapító amerikai-magyar milliárdos – írja az azonnali.hu.
A beszéd szövege az egyetem honlapján előre megjelent. A köszöntőből nem maradt ki a Magyarországon és az Európában kialakult politikai helyzettel kapcsolatos véleménynyilvánítás sem.
„Kétségtelenül eseménydús és tapasztalatokkal teli éveken vagytok túl. (…) megismerhettetek két országot is:
és Ausztriát is, ami az Európai Unió egyik működő demokráciája” – fogalmazott beszédében Soros.
A köszöntőben természetesen a nyílt társadalomról, valamint az Európai Unióról is esett szó.
Azóta a történelem nagy fordulatot vett, a rossz irányba fordult.”
Soros szerint a tekintélyuralmi rendszerek egyre erősebbek lesznek. „Nekünk azért kell dolgoznunk, hogy ezt a trendet meg tudjuk fordítani” – tette hozzá.
A beszéd utolsó részében Kína és a mesterséges intelligencia került fókuszba. A milliárdos szerint
„Kína szerepe, a növekvő egyenlőtlenség és a klímaváltozás azok a problémák, amelyekkel a CEU diplomásainak szembe kell majd nézniük, bárhová is kerülnek. Az új problémákra új megoldások kellenek, és ez ki is jelöli számunkra munkánkat” – zárult a beszéd érdemi része.
Címlapképen: A CEU által közreadott képen az intézmény alapítója és tiszteletbeli elnöke, Soros György üzletember beszédet mond az egyetem bécsi campusának megnyitóján.
Kép forrása: MTI/CEU/Végel Dániel