4,3-ról 6,2 százalékra javította a 2021-es magyar gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését az IMF a Telex beszámolója szerint. A Nemzetközi Valutaalap a 4. cikk szerinti éves felülvizsgálatában alapvetően
elismerően nyilatkozik a magyar kormány válságkezeléséről,
azt írják, a döntéshozók válasza a krízisre jelentős volt és idejében érkezett.
Az MNB likviditásnövelő intézkedéseiről is hasonlóan vélekednek, és arról is szólnak, hogy a válságra adott monetáris politikai válasz megfelelő volt, az infláció átmeneti kiugrása pedig elfogadható. Szerintük a közeljövőben a monetáris kondíciók mérsékelt szigorításánál többre nem lesz szükség.
A 6,2 százalékos GDP-előrejelzés azért is lényeges, mert Orbán Viktor miniszterelnök a közelmúltban jelentette be, hogy ha eléri az 5,5 százalékot a 2021-es növekedés, akkor
a gyereket növelő szülők az átlagbér szintjéig visszakapják az év során befizetett szja-jukat.
A Nemzetközi Valutaalap szerint a kkv-szektor támogatása segíthet Magyarországnak
Az értékelésben javaslatokat is megfogalmaz az IMF, egyebek mellett arról írnak a szakértők, hogy Magyarországnak a jövőben prioritásként kell kezelnie a válság okozta sebek begyógyítását és a gazdaság fenntarthatóbbá, rugalmasabbá tételét. E célok elérésében segíthet szerintük a kkv-k célzott támogatása, a megerősített szociális védőháló, valamint az infrastruktúrába és a humántőkébe történő beruházás.
Fontos a gazdaság környezetbarátabbá tétele is, ezt az IMF szerint magasabb szén-dioxid-árazással kell támogatni, illetve előnyös lenne a zöld beruházásokat átlátható adótámogatásokkal ösztönözni. Az IMF szerint a magyar államnak spórolnia kellene a közszféra bérein: a GDP-arányos állami bérköltségek további csökkentését javasolják a költségvetési mozgástér növeléséhez.