Szivárogtatással siklatná ki Orbán Viktor szövetségesének hatalomra kerülését az osztrák liberális sajtó
Egy szabadságpárti sörözésen készült felvételekből barkácsoltak lejáratókampányt.
„Európában egy erős polgári középre van szükségünk.” Biztos abban, hogy Armin Laschet lesz a következő német kancellár, a magyar jobboldallal tovább folytatná a párbeszédet, de az AfD-vel való együttműködést a CDU vörös vonalának nevezi: Frank Spenglert, a CDU pártalapítványának korábbi vezetőjét, jelenleg az MCC Magyar-Német Intézetének tanácsadóját kérdeztük.
Mi az ön története Magyarországgal?
A Konrad Adenauer Alapítvány csehországi és szlovákiai irodáját vezettem 1999 és 2004 között, és ebben az időben is jól együtt tudtam dolgozni a magyarországi kollégákkal. Mindig jól éreztem magamat Közép-Európában, és a berlini időszakom után mindenképp Magyarországra akartam jönni. Az okokat nem kell megnevezni, annyi közös hasonlóság és történelmi kapcsolat van a két ország között. Ezen túlmenően
Most újra Németországban él?
Ismét az otthonomban, Észak-Hessenben élek, egy nagyon szép környéken. Kilenc éven keresztül nagyon jól éreztem magamat Magyarországon, és az a szándékom, hogy ezután is rendszeresen Budapestre jöjjek. Tanácsadó lettem a Magyar-Német Intézetnél, és vannak más kötelezettségeim is az országban. Örülök, hogy gyakran jöhetek Budapestre és más régiókba, például Sopronba vagy Pécsre.
Sok éven keresztül volt a CDU pártalapítványának, a Konrad Adenauer Stiftungnak az irodavezetője Budapesten. Most már nincs ebben a pozícióban, és időközben a Fidesz elhagyta az Európai Néppártot. Mit gondol a fejleményekről?
Nagyon szerencsétlenül alakult az Európai Néppárt és a Fidesz együttműködése az utóbbi időszakban. A nehéz helyzet ellenére kompromisszumot szerettem volna látni, hogy a Fidesz továbbra is a Néppártban tudjon tovább együttműködni. Végül azonban egy másfajta döntés vált szükségessé. Most más utakat kell találni, amiken keresztül a strukturált politikai párbeszéd folytatható lesz. Van elegendő fontos európai téma, amikkel a felelős politikusoknak közösen kell foglalkozniuk,
Itt kevésbé a személyi kérdésekről van szó, inkább az Európa jövőjéről szóló szakkérdésekről. És itt feltétlenül szükség van Magyarország erős hangjára is.
Mi most azon személyiségeknek a szerepe, akik a CDU, az Európai Néppárt és a Fidesz között állnak, és akik éveken keresztül dolgoztak az együttműködésen?
Először is leszögezem: egy magyar kormánypárt, a KDNP most is az Európai Néppárt tagja, amire így most egy különleges összekötő szerep hárul. A magyar kereszténydemokraták befolyása most különösen fontos, és az eddigieknél is erősebben részt kell venniük a párbeszédet és döntéshozatalt szolgáló, releváns fórumokon. Biztos vagyok abban, hogy ezen keresztül a magyar-német kapcsolatok minden barátja hozzájárulhat majd a párbeszédhez. Én a magam nevében beszélek: én mindig hídépítőnek láttam a saját szerepemet.
Ehhez az is hozzátartozott, hogy tisztázzam a hamis vagy egyoldalú információkon alapuló félreértéseket, és fellépjek az eltérő vélemények és döntések megértése érdekében. Sokszor az volt a feladat, hogy gyorsan és informális hálózatokon keresztül informáljak, dolgokat tisztázzak és tényeket ellenőrizzek. A Konrad Adenauer Alapítvány képviselőjeként mindig a párbeszédet kerestük, és ahhoz meg is találtuk a partnereket. Sok bizalmas vita és háttérbeszélgetés zajlott, hogy a bizalmatlanságot leépítsük és az informáltságot javítsuk. Ezért az is fontos, hogy az ember a helyszínen legyen és képzett partnerei legyenek. Épp az én akkori helyettesem, Dr. Bauer Bence – aki most az MCC Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért vezetője – jelentett nagy segítséget a magyar politikával kapcsolatos ismeretei és nagy kapcsolati hálója miatt. Így mindig megvoltak a lehetőségeim a közvetlen és nyílt beszélgetésekre a magyar döntéshozókkal. Magyarországgal így a továbbiakban is kapcsolatban maradok.
Orbán és Manfred Weber: szakítás lett belőle (fotó: MTI)
Mi az Európai Néppárt jövője? Egyes kritikusok szerint a Néppárt elhagyta a konzervatív értékeit.
Bizonyosan megállapíthatjuk a tendenciát, hogy az Európai Néppártban csökkent a konzervatív elem. A Néppárt tényleg néppártnak tartja magát. Úgy gondolom, az Európai Parlamentben akkor tud a továbbiakban is a legerősebb és sikeres tömörülés lenni, ha a konzervatív gyökereit is jobban ápolja. De mindez egyes személyekkel és az egyes EU-tagállamokban lezajlott választásokkal is összefügg. Én meg vagyok győződve arról, hogy
és ehhez hozzátartozik az együttműködés a konzervatív erőkkel. Ennek nem feltétlenül kell egy pártcsaládon belül történnie, vannak más formái is az együttműködésnek.
Vannak olyan jobboldali politikusok, mint például Matteo Salvini, akik szerint a jobboldalnak és az Európai Néppártnak együtt kell működnie, hogy fellépjenek az európai baloldal ellen. Lehetségesnek tartja, hogy az Európai Néppárt és annak egyes tagpártjai a helyi egyéb jobboldali és konzervatív erőkkel együttműködjenek?
A helyzet minden európai országban eltér. Vannak bizonyára különböző nemzeti helyzetek, amikor például szakkérdésekben meg tudnak állapodni. Abból indulok ki, hogy ilyen lehetőségek vannak. De vannak vörös vonalak is – például Németországban van egy párt, amivel a kereszténydemokraták nem működnek együtt.
Az AfD?
Igen. És így Európában is lesznek ilyen vörös vonalak.
A Fidesz időközben új pártcsaládot kíván alakítani Salvinivel – és ha esetleg az AfD is benne lenne ebben?
Ismétlem: a CDU számára van egy vörös vonal. Ezt a kancellárjelöltjük,
A legutóbbi tartományi választás, Szász-Anhalt eredményei után azt mondhatjuk: ez a politika nagyon sikeres. Az AfD euroszkeptikus, és az új választási programjában Németország EU-ból való kilépését szorgalmazza. Má csak ezért sem elképzelhető az együttműködés az AfD-vel. És ez a döntés kihat a CDU más pártokkal való együttműködésére is a nemzetközi szinten.
Angela Merkel távozóban
Németországban idén választási szuperév van: Angela Merkel 16 év után visszavonul. Mit gondol, mi a Merkel-évek mérlege Németországban?
Egy széles néppártban mindig vannak pozitív és negatív fejlemények. Nem ismerhet rá mindig minden párttag a saját véleményére a párt döntéseiben. Ez a valóság, de mindenki a saját kritériumai alapján ítéli meg a kancellár politikáját. Merkel egyik erőssége szerintem az volt, hogy mindig kimérten és szakszerűen hozott döntéseket, főleg, hogy a párt összetartását ne veszélyeztesse. Nagyon pragmatikus volt, és ezzel a beállítódással számos válságon átvezette Németországot, és nemzetközi szinten sok elismerést szerzett. A politikai felfogása talán az ő tudományos hátterével magyarázható.
Azt el tudja képzelni, hogy egy baloldali, zöld-vörös-vörös kormánykoalíció veszi át a hatalmat Németországban?
Ehhez nincs elég képzelőerőm. E pártok belső ellentétei túl nagyok ehhez.
Miért ilyen erősek manapság a zöldek Németországban?
Az emberek környezettudatosabbak lettek. A zöldek korán reagáltak a gazdasági növekedés és a környezetszennyezés problémáira. Nekik jól jött ez, akkor is, ha ma már minden demokratikus párt választ ad ezekre a problémákra. Egyébként a zöldek, amikor politikai hatalomhoz jutottak a tartományokban, inkább pragmatikus politikákat kezdtek követni. Így lettek sikeresek a konzervatív Baden-Württembergben is, amit a CDU-val koalícióban irányítanak.
És az AfD-kérdés: azt mondta, hogy nem lehetséges az együttműködés a CDU-val. Ez lehet egy politikai válasz, de ettől még az AfD – részben konzervatív – választói ott vannak: mi erre a CDU válasza?
Az AfD egyre inkább a szélsőjobboldal felé tart, és egyre több választó kezdi nem jól érezni magát ennél a pártnál. A kereszténydemokratáknak meg kell találni az utat ahhoz, hogy az AfD mérsékelt választóit visszavezessék a CDU/CSU-hoz. Át kell gondolniuk, hogyan lehet ezeknek a választóknak a bizalmát visszanyerni. Ez nem lesz könnyű feladat.
Mi a véleménye a CDU új kancellárjelöltjéről, Armin Laschetről?
Laschet egy nagyon fair versengésben lett a CDU/CSU kancellárjelöltje, személyiségként és érveivel is. Ez egy fontos feltétel ahhoz, hogy valaki megnyerjen egy szövetségi választást. Nagyon nehéz körülmények között nyerte meg ellenzékből az egyik legfontosabb német tartomány, Észak-Rajna-Vesztfália választását. Biztos vagyok abban, hogy Laschet a szövetségi választáson nagyon jó eredményt fog elérni, és utána sikeres kormányzást fog folytatni. A jó kereszténydemokrata hagyomány alapján német kancellár lesz belőle (nevet).
Nyitókép: Havran Zoltán; Magyar Nemzet