A Kalifa Alpin Csapat szerda délutáni tájékoztatása szerint a hegymászó reggel indult el a Mount Everest 8849 méteres csúcsa felé és körülbelül 6 óra alatt ért fel a második magaslati táborba, amelyet 6500 méteres magasságban épített ki magának az első akklimatizációs körön egy hónappal ezelőtt. Az előrejelzések szerint csütörtökön ismét havazás várható a hegyen, de pénteken és szombaton megfelelő időjárás mutatkozik. A tervek szerint az erdélyi magyarhegymászó csütörtök délután megpróbál feljutni a 7150 méteren lévő hármas táborba, amelyet előzetesen a meredek Lhoce-jégfalban alakított ki. Onnan indulna a csúcsra.
Oxigénpalack és serpák nélkül mászik a székely alpinista
Az összegzés felidézi, hogy az alpinista május 13-án, az utolsó akklimatizációs körön már elérte a 8000 méteres magasságot, ezzel felkészült a csúcstámadásra, azonban az akkori előrejelzések szerint egy hétig csapadékos és szeles, kedvezőtlen időjárásra kellett készülnie.
Utána a Tauktae ciklon napokig uralta a Mount Everest időjárását, erősen szeles és csapadékos időjárást hozva magával.
erősen szeles és csapadékos időjárást hozva magával.Így a lehetséges csúcsmászás időszaka meglehetősen kitolódott és figyelembe véve, hogy a tavaszi mászószezon május végén lezárul, több száz, zömében oxigénes mászó igyekszik kihasználni az 1-2 naposra rövidült időjárási ablakot – tartalmazza a közlemény.
Mint írják, ez azt jelenti, hogy ismét kialakulhat a 2019-ben már megtapasztalt „Everest-dugó” a csúcsrégióban. Ez jelentősen csökkentheti a pótlólagos oxigén és serpa segítség nélkül, „tisztán” próbálkozók esélyeit, hiszen míg az oxigénes mászók nem érzékelik a 8000 méteres magasság fölött kezdődő halálzónának nevezett szakasz szervezetre gyakorolt negatív hatásait, addig a „tisztán” próbálkozók versenyfutása az idővel nem fér össze a sorban állással.
Két hetes kényszerpihenőt kellett tartania Varga Csabának
A Kalifa Alpin Csapat vezetője, Sarhan Omar úgy fogalmazott, hogy Varga Csaba a május 13-át követő kéthetes kényszerpihenő ideje alatt is mindent megtett azért, hogy a sok erőfeszítéssel megszerzett akklimatizációját fenntartsa, így állandó mozgásban volt a hegyen.