Benyújtotta a lakástörvény módosításáról szóló törvényjavaslatot kedden Böröcz László, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. A módosító indítvány egyik nem titkolt célja az elmúlt években sok közéleti vitát kiváltott vári lakások helyzetének rendezése, de a tervezett módosítás több tízezer családot is érinthet.
A hivatalosan „a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény, valamint a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény módosításáról” elnevezést viselő törvénytervezetről
információink szerint várhatóan a tavaszi ülésszak vége felé, júniusban dönt majd az országgyűlés.
A módosítás értelmében az erre jogosult bérlők kedvezményes áron megvásárolhatnák azokat a jelenleg önkormányzati tulajdonú ingatlanokat, amelyekben élnek. Lényeges még, hogy a javaslat negyedik paragrafusa úgy fogalmaz, „helyi önkormányzat rendelete lakáscélú műemléképületet forgalomképtelen törzsvagyonnak nem minősíthet.”. A törvény e szakasza sarkalatos törvénynek minősül majd.
Évtizedek óta rendezetlen a vári lakások helyzete
Az I. kerület műemlék épületeiben lévő lakások – köztük a Várban található ingatlanok – helyzete egyedülálló, ugyanis a rendszerváltoztatást követően ugyanis ezeket a „tanácsi” lakásokat nem engedték privatizálni, így az önkormányzati tulajdonba kerültek. Az ezekben az ingatlanokban lakó emberek egy része olyan lakásban élt, amelyet tőle vagy családjától államosítottak a szocializmus idején. Épp ezért ma is
sokan évtizedek óta gyakorlatilag a saját lakásukat bérelik az önkormányzattól.
Az igazságtalan helyzetet úgy kívánták rendezni, hogy az érintettek részére rendkívül alacsony szociális bérleti díjat állapítottak meg (252 forint négyzetméterenként), és úgynevezett örökbérleti jogot szereztek, vagyis e lakások bérleti joga örökölhető lett. Ezt a bérleti jogot emellett az önkormányzat hozzájárulásával el is cserélhették egyéb ingatlan tulajdonjogára. A lakáscsere után az új bérlőnek továbbra is örökölhető volt a bérleti joga, azonban már költségelvű lakbért kellett fizetnie.
A lakók közül sokan szerették volna megvásárolni az évtizedek általuk birtokolt ingatlant, de erre eddig nem volt lehetőségük, többen közülük ezért saját tulajdonú ingatlanra cserélték lakásuk bérleti jogát. Amennyiben elfogadják a törvénymódosítást, ez az igazságtalan helyzet fog rendeződni.