Angliáig elért Orbán Balázs PhD-jének a híre, neves brit professzor vette védelmébe
Doug Stokes szerint ráadásul Orbán Balázs védelme sokkal többről szól, mint egy ember tudományos jogairól: a szellemi szabadság jövőjéről szól.
Az F-klub nevű műsorban Orbán Balázs A magyar stratégiai gondolkodás egyszeregye című, a Felczak-intézet által lengyelül is kiadni tervezett könyve kapcsán beszélgettek.
A közép-európai térség felértékelődik és erősödik, geopolitikai adottságok miatt összefogásra van szükség a régió országainak további érdekérvényesítéséhez – hangsúlyozta Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a varsói Waclaw Felczak Intézet vitaműsorában nyilatkozva.
Az F-klub nevű, rendszeres, a koronavírus-járvány miatt online megtartott műsorban Orbán Balázs A magyar stratégiai gondolkodás egyszeregye című, a Felczak-intézet által lengyelül is kiadni tervezett könyvéből kiindulva elemezték a lengyelországi és a magyarországi konzervatív kormányzást.
Térségünk mindig ütközőzóna volt
Kitérve a közép-európai térség geopolitikai helyzetére, az államtitkár egyértelmű, a lengyelek és a magyarok által is tudomásul veendő tanulságnak nevezte, hogy
E cél tekintetében hasonló a magyar és a lengyel gondolkodás – állapította meg.
A geopolitikai törésvonalon, a hatalmak közötti ütközőzónában való létezés és az európai uniós (EU) tagság közötti összefüggésről a Miniszterelnökség államtitkára leszögezte: a magyar identitásnak az európaiság nagyon erősen része, a békét és a prosperitást célzó európai együttműködésben Magyarországnak részt kell vennie, egyes nemzeti hatáskörök átruházása viszont csak önkéntes alapon lehetséges.
Az uniós tagság nemcsak lehetőség, hanem felelősség is
A miniszterhelyettes aggasztónak nevezte, hogy csökken az EU súlya a világpolitikában és a világkereskedelemben, miközben folyamatosan válságok rázzák meg Európát. Kifogásolta egyebek között, hogy a járvány közepette „a különböző tagállamok és a politikai szövetségesek inzultálása zajlik az EU-ban. A Fidesznek az Európai Néppártból történt kilépése kapcsán úgy látta: a balra tolódó kereszténydemokraták helyett szükség van egységes, demokratikus, erős jobboldal újjászervezésére, pont azért, hogy Európa jövőjét újra a saját kezünkbe tudjuk venni”.
Kijelentette: „utolsó leheletünkig küzdeni fogunk, hogy az európai események abba az irányba forduljanak, amit mi helyesnek látunk”. Az elmúlt évek eseményei azt mutatják, hogy a közép-európai térség és ennek érdekérvényesítő képessége felértékelődik és erősödik, „Közép-Európa ellenében ma nem lehet komoly döntést meghozni Európában” – fogalmazott, rámutatva: térségünk politikai, kulturális, gazdasági értelemben egyre erősebb, miközben Nyugat-Európában komoly problémákat tapasztalunk.
Egyetlen út van: az összefogás
– hangsúlyozta. Úgy vélte: minden más szereplőnek az az érdeke, hogy a közép-európai felemelkedés ne sikerüljön. „Ha viszont tudjuk, hogy senki másra nem számíthatunk, csak saját magunkra, elég egyszerűnek tűnik, hogy a napi szinten jelentkező problémákat hogyan, milyen módszertannal oldjuk meg” – szögezte le. Aláhúzta: a célok eléréséhez folyamatos egyeztetés szükséges, a lengyel és a magyar vezetés pedig mélyen érti egymás gondolkodását és dilemmáit, s össze tudják hangolni őket.
(MTI)
Fotó: Orbán Balázs, Facebook