Lázár János őszintén vallott Hajdú Péternek a kegyelmi ügyről, de Novák Katalin és Magyar Péter is téma volt (VIDEÓ)
A miniszter szerint a Magyar Péter körüli felhajtás is valójában Orbán Viktorról szól.
Nigériai befektetési csalók hozhatták létre azt a kamu Facebook-profilt, amely a miniszter fotóival illusztrálva invitálja az érdeklődőket.
Lázba hozta fotóival a földgolyó harmadik legnagyobb kontinensét Varga Judit igazságügy-miniszter – írja a Blikk. Hozzátették: minden valószínűség szerint nigériai befektetési csalók hozták létre azt a kamu Facebook-profilt, amely Varga tucatnyi fotójával illusztrálva invitálja az érdeklődőket egy ingatlanüzleti befektetésre. Azt írják, Varga képei valósak, saját Facebook-oldalán tette közzé azokat az elmúlt hónapokban, ám március 19-e óta Sheila Lawrence üzletasszonyként mosolyog a kamu oldalról, az oldal készítői egyszerűen lelopták azokat.
Hangsúlyozták: az oldalra többnyire olyan képeket válogattak össze, ahol igazán megnyerő üzletasszonyként mutatkozik. Valamennyi fotón elegáns vagy éppen sportos és megnyerő, a hatás pedig nem maradt el, „lájkok árasztották el a felvételeket”, írják.
A Blikk megnézte, kikből is tevődik össze a rajongók tábora. Találomra rákerestek rajongókra, a többség Nigériából, Kano városából fedezte fel az oldalt. Páruknak kérdést is küldtek. A többségük el sem olvasta az üzenetet, lehet, hogy ők is fiktív személyek, írják. Egy valaki, Abdullah viszont válaszolt, aki értetlenül áll a helyzet előtt, s aki a portál szerint láthatóan küzdött az angollal.
A Blikk kérdezte az igazságügyi tárca sajtóosztályát, illetve kereste telefonon Varga Judit sajtósát is, ám eddig nem kaptak választ.
Felpörgetős oldalról lehet szó
„Közszereplőkkel rendszeresen előfordul, hogy közösségi oldalakon visszaélnek nevükkel, személyazonosságukkal, s alternatív profilokat hoznak létre. Ám ezúttal egy kiemelt politikai szereplőről van szó, ráadásul egy válsághelyzet közepén” – mondta el Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő.
„Azt gondolom, ez a csalásban megszokott felpörgetős oldal. Minél több lájk érkezik rá, minél rövidebb időn belül, annál hamarabb és gyakrabban jelenik meg az oldal a hírfolyamokban az információkkal együtt. A lájkokhoz a hamisítók gyakorta vesznek igénybe robotokat vagy korábban toborzott embereket. Főként valóban afrikai, esetenként ázsiai országokban találkozhatunk hasonlókkal, ott szinte piaca van ezeknek a kamu oldalaknak. Van, akinek több ezer is a birtokában van és szabályosan kereskedik ezekkel az profilokkal” – mondta a szakember, hozzátéve: szerinte elegendő a Facebook illetékeseivel közölni a kifogásolt oldal megjelenését, különösebb nemzetbiztonsági feladatokra nem feltétlenül van szükség.
Kép forrása: Varga Judit Facebook-oldala