„Meglep a főpolgármester úr bizalmatlansága, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsán született eddigi valamennyi határozat megjelent a közlönyben, Gulyás Gergely kancelláriaminiszter, Karácsony Gergely, illetve jómagam mint ügyvezető szignójával. Írja alá majd a dokumentumot, és akkor ez is meg fog” – jelentette ki lapunknak Fürjes Balázs Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár. Fürjes csütörtök délután Kiss Ambrus főpolgármester-helyettessel közösen ismertette a FKT ülésén született megállapodásokat, egyebek mellett számos budapesti fejlesztés kormányzati átvállalásáról, de szó volt ismét az uniós források elosztásáról is.
Az eseményt követően Karácsony a Facebookon kommentálta a történteket, mint írta, a kormánydelegáció elfogadta, hogy a „Budapesten elkölthető helyreállítási európai támogatásról a városvezetéssel való egyeztetés alapján dönt. Persze, hiszem, ha látom, a megegyezést akkor tekintem érvényesnek, ha azt a kormány közzéteszi a hivatalos értesítőben, az elmúlt egy év alapján a szóban kimondott ígéretek megtartása – udvariasan fogalmazok – kérdéses.”
80 milliárd helyett 3000 milliárd
Erre a megjegyzésre reagált lapunknak Fürjes, aki egyúttal emlékeztetett, az épp záruló hétéves uniós költségvetési ciklusban több mint 2000 milliárdot fordított a főváros, illetve az agglomeráció fejlesztésére a kormány. Most pedig még nagyobb összegről van szó, miután Orbán Viktor jól tárgyalt a helyreállítási alapról, illetve a közös büdzséről, a kormány most azt tudja javasolni, hogy 3000 milliárd jusson erre a régióra. Bár a főváros fejlettsége miatt a brüsszeli szabályok jelen állás szerint 80 milliárdos keretet engedélyeznek, a kormány ragaszkodik a nagyobb összeghez.
„Persze megértő vagyok, hiszen
főpolgármester úr egy sokpárti koalíció élén kénytelen kormányozni,
s látjuk az ezzel járó nehézségeket, őrlődik a galambok és héják között, ezt érezni a tárgyalásokon is. Két koncepció rajzolódik ki. Az egyik szerint minden áron támadni, háborúzni kell a kormánnyal, hiszen jövőre le akarnak győzni a választásokon, ezért nem számít a város sem. A másik szerint ugyan van egy, az önkormányzati választás nyomán létrejött társbérlet, ám Budapest mindig az együttműködés útján jutott csak előre, s bár lehetnek viták, a lakosság érdeke ez. Mi ezt az utóbbi utat javasoljuk” – részletezte az államtitkár.