Egy iskolai füzetnél kisebb notesz négy lapos maradványában találták meg József Attila egy eddig ismeretlen, nyolc soros versét, amelyet 1935-ben március 8-án írt a szerző. Emellett még egy ceruzával írt név: Barta István szerepel a noteszben – számolt be róla a Telex.
A vers címe Edit, a szöveg pedig a következő:
„Ezért üldögélek / a világban. // Minden pillanat / édes, kellemes // Ezért a szivemen / már nem / sötét dolgok ülnek / kedvesem mosolygok.”
Ritka pillanat
Az autográf verskéziratot az Antikvárium.hu februárban árverezi el, a tételt már nyilvánosságra hozták, de licitálni csak 18-ától indul. A kézirat felbukkanása szenzációnak számít a magyar irodalmi-kulturális életben, ugyanis irodalomtörténeti jelentőséggel rendelkezik: nagyon ritka, hogy ismeretlen József Attila-verset találjanak.
„Bár elméletben soha nem teljes egy életmű, hiszen pár éve Janus Pannoniustól is került elő új szöveg, József Attilát korán, az ötvenes években kezdték kutatni, irodalomtörténetileg és muzeológiailag feldolgozni. Márpedig akkor még irodalmi kapcsolathálózatának legtöbb tagja élt, így könnyebben eljuthattak múzeumokba a költőtől kapott kéziratok” – fejtette ki a lapnak a kéziratról tanulmányt író Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész, az SZTE JGYPK munkatársa.
Az első Edit-vers
A kézirat felfedezése már önmagában is rendkívüli, de a vers jelentősége sem mindennapi.
A mű megszólítottja („kedvesem”) teljesen egyértelműen Gyömrői Edit, József Attila analitikusa, a költő nagy és reménytelen szerelmeinek egyike. Gyömrőit 1934 végén ismerte meg József Attila, és több versében is megszólította, ezek közé tartozik életművének egyik legismertebb verse, a később kötetcímadóvá váló Nagyon fáj című költemény.
A kézirat egy évvel megelőzi a költő Edithez írt nagy verseit, bár hangvételében azoktól teljesen eltérő, de kijelenthető, hogy ez az első Edit-vers – ahngsúlyozta Bíró-Balogh Tamás. Az irodalomtörténész szerint a vers „vélhetően egy korai, még rövid szerelmi fellángolásról tanúskodik”.