Az SZFE korábbi rektora már hat éve felajánlotta a Vas utcai épületet a református egyháznak
2021. február 06. 20:00
„Fontosnak tartom, hogy a Vas utcában található központi épület a református egyházhoz kerüljön. Figyelemmel arra a tényre, hogy az eredeti építtető az egyház volt” – írta 2015-ben M. Tóth Géza, az SZFE korábbi rektora a református püspöknek.
Lapunk korábban beszámolt arról, hogy már az előző SZFE-vezetés alatt tervben volt az Ódry Színpad lebontása. Ahogyan írtuk, 2019-ben az egyetem akkori vezetése egy megvalósíthatósági tanulmányt rendelt meg; a kiadványban többek között az is szerepelt, hogy lebontanák az Ódry Színpadot, és a helyére egy sportlétesítmény kerülne.
Most újabb érdekes dokumentum került napvilágra. A református egyház egy 2015-ös levelet tett közzé a honlapján, amelyet a Színház- és Filmművészeti Egyetem akkori rektora, M. Tóth Géza írt dr. Szabó István református püspöknek. A levélben a rektor felajánlja, hogy visszaadnák az egyetem Vas utcai épületét az egyháznak.
A Keresztyén Ifjúsági Egyesület egykori székházát az 1950-es években a Színművészeti Főiskola kapta meg átmeneti használatra.
A Magyarországi Református Egyház 1993-ban visszaigényelte az ingatlant, majd 2015-ben a Színház- és Filmművészeti Egyetem akkori rektora fel is ajánlotta.
Végül a 2020. évi LXXII. törvény alapján a Vas utcai épület a Színház- és Filmművészeti Egyetem részére átadásra kerülő ingatlanok között volt található – írja a Magyarországi Református Egyház.
Vas utca 2/c (Kép: reformatus.hu)
A levél így szól:
„Tisztelt Püspök úr!
Ez úton térek vissza korábbi személyes megbeszélésünkhöz, amelynek során bemutattam önnek az egyetemünk új elhelyezésére vonatkozó elképzelésünket. Ennek lényeges eleme a felszabaduló ingatlanok hasznosítása. Amint azt a találkozásunkkor is kiemeltem,
fontosnak tartom, hogy a Vas utcában található központi épület a református egyházhoz kerüljön.
Figyelemmel arra a tényre, hogy az eredeti építtető az egyház volt” – írja M. Tóth Géza, majd hozzáteszi, hogy mellékelten megküldi a magyar állam tulajdonában álló Vas utca 2/c, illetve a Józsefvárosi Vagyonkezelő Kft. tulajdonát képező egyetemünk által bérelt Vas utca 2/d címek alatt található épületek műszaki rajzait, a helységek felsorolásával.
„Tisztelettel kérem püspök urat, szíveskedjen a jelzett ingatlanok hasznosítására vonatkozó előzetes tervet elkészíttetni, és azt számomra megküldeni” – folytatja a korábbi rektor –
„ez jelentős segítséget nyújt a döntéshozók meggyőzésében, a mi közös érdekünk”.
M. Tóth Géza korábbi SZFE rektor levele a püspöknek (Kép: reformatus.hu)
A Vas utcai épület története
A Vas utca 2/c alatti, Keresztyén Ifjúsági Egyesület székháza népi adakozásból épült fel 1943-ban. A Közületeket Elhelyező Bizottság 1950-ben határozatot adott ki, amely szerint az épületet a Budapest-Klauzál téri Református Egyházközség veheti bérbe (amely már évek óta használhatta az épületet istentiszteleti és gyülekezeti programjai alkalmával). Ezt a határozatot soha nem hajtották végre – ismerteti a református.hu.
A Vallás- és Közoktatási Minisztérium a Színművészeti Főiskola részére utalta ki az épületet átmeneti használatra, egy új, számukra építendő, korszerű épület ígérete mellett.
Ez az új épület azóta sem készült el.
A Magyarországi Református Egyház a korábbi gyülekezeti használata és egyházi kötődése miatt 1993-ban kérvényezte a rendszerváltás után a Vas utca 2/c címen található ingatlan egyházi tulajdonba helyezését.
Az SZFE Vas utcai épülete (Kép: Földházi Árpád)
A Miniszterelnöki Hivatal 1996-ban (a baloldali vezetés idején) ezt a kérést elutasította. Az ingatlant használó Színház- és Filmművészeti Egyetem akkori rektora 2015-ben megkereste a Magyarországi Református Egyház Zsinatának vezetését, felajánlva a Vas utcai ingatlant a Református Egyház részére.
Volt olyan közéleti szereplő, akiben felmerült, hogy Brüsszelből kérhettek egy „szívességet”, míg más szerint „tavaly Magyar Péter berobbanása elsodorta” Gyurcsányék pártját is.
Az EB egy új javaslattal gyakorlatilag megkerülné a tagállami vétó lehetőségét, és kereskedelmi intézkedésként, nem pedig szankcióként tiltaná be az orosz energia behozatalát.
p
0
7
14
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 51 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
alkaloidablog
2021. február 09. 17:12
Adalékkent a református vonalhoz:
"...Nem lehet véletlen a felajánlás. Tévedhetek is, mert túl öreg vagyok és ez rég volt. De úgy emlékszem, hogy a zeneiskolától kaptam egyszer hangversenybérletet. Ez valamikor 1953-54 körül lehetett, a Bakáts teribe jártam, zeneiskola a Knézits u. felől. Ide a Vas u.-ba szólt a bérlet, és apa mindjárt mondta, hogy ott van M.o. egyik legszebb hangú orgonája, amit az Amerikai Református Egyház ajándékozott a magyar Ref. Egyháznak. Szép emlék lett, egy hegedű-quintett szerettette meg velem a Pisztráng ötöst. Hogy aztán mi lett a reformátusok orgonájával, azt nem tudom..."
Csak előtte ciánozni kell! Egyáltalán, hogy lett ez egyetem? Aki tudja, hogy milyen egy egyetem felépítése, és milyen kívánalmaknak kell megfelelni - tanársegéd, adjunktus, docens, professzor - mindenhez kell tudományos fokozat. Ezeknél ez hol van?
A Fidesz-KDNP alig leplezett módon az állam és egyház újraegyesítésén fáradozik. A hittérítésen és a nemzeti öncélúság megerősítésén alapuló nemzetstratégia a modernség és az európaiság leépítését jelenti hosszabb távon. Ez a politika a keresztény-nemzeti államnak és vezetőjének szakrálissá tételéhez, megváltoztathatatlanságához és leválthatatlanságához vezet. A szolgáltató állam eszménye helyébe az adományozó / kegyosztó állam kerül. Öntudatos állampolgárok helyett jámbor, tömegesen állami és egyházi szolgálatban álló közkatonává válik minden magyar.
Birkákat akarnak nevelni...