Merkely Béla: Elfogadhatóak és üdvözítőek a kormány intézkedései

2020. november 09. 14:06

A professzor szerint sejthető volt, hogy az őszi hullám jobban fogja érinteni az országot, mint azt a tavaszi tette.

2020. november 09. 14:06
null

A járvány kezelése szempontjából a kormány dinamikusan bevezetett korlátozó intézkedései – így a kedd éjféltől elrendelt új szabályok is – „elfogadhatóak és üdvözítőek” – mondta a Semmelweis Egyetem rektora hétfőn Pécsen. Merkely Béla a magyar tudomány ünnepe alkalmából a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) – rendhagyó módon online formában – megrendezett Szentágothai-napon tartott előadásában azt mondta, a korlátozások hatásának fényében lehet csak a későbbiekben az ismételt lazításokról dönteni. Megerősítette: a járványt csak abban az esetben lehet megállítani, ha a lakosság egy jelentős része átesik a fertőzésen vagy kellő számú hatékony vakcina áll rendelkezésre. Kiemelte: a védekezésben már tavasszal megmutatkozott, hogy kiemelkedően fontos a hazai orvosegyetemek összefogása. Példaként említette, hogy májusban csaknem 18 ezer ember bevonásával, országszerte félezer településen végeztek reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálatot, amelyben négy hazai orvosképző vett részt.

 E kutatás eredményeit részletesen ismertetve elmondta: a felmérés előrevetítette, hogy – mivel a vírus első hulláma alig érintette az országot – a későbbiekben jóval nagyobb számban lehetnek majd fertőzöttek az országban az őszre várt második hullám idején; ennek lehetünk most tanúi – mondta.

Közölte, hogy az összes teszt pozitivitása azért van tartósan húsz százalék, illetve az orvosegyetemek vonatkozásában akár harminc százalék felett, mert a tünetet produkálókat tesztelik leginkább, kontaktkutatásokat a járvány jelenlegi szakaszában már nemigen végeznek, átfogó, rendszeres szűrések pedig még nem történtek. Merkely Béla szerint egy – a járvány jelenlegi szakaszának tetőzése után meghatározható – regionális, életkorra is vonatkozó, az átfertőződöttséget megmutató adat segíthet majd a kérdés eldöntésében, hogy milyen széles körben legyen szükség a majdani vakcinák beadására, s az oltásokat milyen stratégia mentén végezzék el – utalt egy, a májusihoz hasonló, újabb jövőbeni reprezentatív felmérés szükségességére.

A rendezvényen Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a tárca több mint húsz kutatási projektet indított a vírus terjedésének megakadályozásáért, ezek nagy része elindult, illetve be is fejeződött, egy részük pedig előrehaladott állapotban van.

(MTI)

Címlapkép: MTI/Balogh Zoltán

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
aleb19
2020. november 09. 17:37
az eu 3. legnagyobb covidhullagyarat hozta ossze orban osszel, pedig altalanos hatarzarat is bevetett...ja mondjuk az qrva felesleges volt
llnnhegyi
2020. november 09. 17:30
A tudomány is a NER mentén fejlődik. Ezt kapja be Pálinkás József atomfizikus!
bsamu
2020. november 09. 17:23
Kit érdekel egy egyetemi rektor véleménye? A liberráltak EZT IS jobban tudják.
avízazúr
2020. november 09. 17:09
Sőőőt, "üdvözlendőőők"....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!