Vadiúj katonai repülőgépeket vásárol Magyarország

2020. november 17. 16:43

A beruházás a NATO számára is hiánypótló fejlesztést jelent a régióban – jegyezték meg.

2020. november 17. 16:43
null

Hadszíntéri szállító repülőgépeket vásárol egy brazil vállalattól a Magyar Honvédség – tájékoztatta Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos titkársága kedden az MTI-t. A két KC-390-es hadszíntéri szállító repülőgép beszerzéséről szóló szerződést kedden Budapesten, a Honvédelmi Minisztériumban írta alá Korom Ferenc vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka és Jackson Schneider, a brazil Embraer Defense and Security elnök-vezérigazgatója – közölték.

A beruházás a NATO számára is hiánypótló fejlesztést jelent

A megállapodás értelmében a honvédség úgynevezett rámpás szállítógépeket kap, amelyekkel hadműveleti körülmények között is képes lesz 23 tonna tömegig nagyméretű terhek, katonai felszerelések, járművek és személyi állomány (80 felszerelt katona vagy 60 ejtőernyős) célba juttatására. Különleges kialakítása révén a gép alkalmas rossz terepviszonyok közötti fel- és leszállásra, továbbá ejtőernyős légideszant-műveletek kiszolgálására is. Felszereltsége lehetővé teszi a vészhelyzeti kimenekítést, valamint nagy létszámú beteg- és sebesültszállító feladatok végrehajtását is – olvasható a közleményben.

Ez a beruházás a NATO számára is hiánypótló fejlesztést jelent a régióban

Kiemelték, hogy a beszerzéssel a honvédség teljesen új képességgel gyarapodik. A KC-390-es típus alkalmas harci repülőgépek légi utántöltésére, valamint saját hatótávolságának és repülési idejének növelése érdekében üzemanyag felvételére repülés közben. Ez a beruházás a NATO számára is hiánypótló fejlesztést jelent a régióban – jegyezték meg.

A közlemény szerint Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos elmondta, hogy a 2018-ban beszerzett, főként személyszállításra használható A319 és a Falcon 7X repülőgépek mellé a nagyméretű terhek hadszíntéri célba juttatására is alkalmas KC-390-esek 2023-24-ben megérkeznek Magyarországra. „Ezzel teljessé válik a honvédség légi szállítási, kimenekítési, légideszant- és légi utántöltő képességének fejlesztése” – idézték a kormánybiztost.

Jackson Schneider, az Embraer Defense and Security elnök-vezérigazgatója nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy a magyar kormány és a Magyar Honvédség az ő terméküket, a „piacon fellelhető legkorszerűbb többfeladatú szállítógépet választotta”. Elmondta, hogy Portugália után Magyarország a második európai ország és NATO-tagállam, amely a KC-390 mellett döntött. „Egy kiemelkedően hatékony repülőgéptípusról van szó, köszönhetően a sebesség, a hasznos terhelés és a többfeladatúság példátlan kombinációjának” – fogalmazott az elnök-vezérigazgató.

(MTI)

Összesen 117 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
I_Isti
2020. november 18. 10:35
Ő... vásárolhatnának inkább egy drón gyárat. Vagy sok-sok kici drónt a kínaiaktól mondjuk. Vagy izraeli barátainktól. Az jó, hogy a magyar katonák mosmá a világon bárhol... izé. De jobb lenne ha magyar katonák csak a kárpát-medencén belül izélnének...
VakzKommondor
2020. november 17. 21:42
Jajj de jó Már ilyen kell ami elbírja a dagadtat? Ilyen hosszú volt az öszi szünet?
Nebelwerfer
2020. november 17. 20:28
Szállítógépek beszerzése indokolt volt. Azonban a típus kiválasztása véleményem szerint legalábbis kockázatos. Összesen 3 db repülőképes példánya létezik, az üzemeltetési tapasztalat mindössze néhány ezer repült órában mérhető. Sehol nem áll rendszerben, a portugál megrendelés inkább a történelmi gyökereknek szól. Persze ettől még lehet belőle megbízható technika - majd valamikor. A paraméterei - papíron - meggyőzőek, de talán 3-4 db légcsavaros, gázturbinás C27 Spartannal többet értünk volna. Persze az is lehet, hogy a cseh Aero repülőgépgyár áll a dolgok mögött, hiszen az nemrég került többségi magyar tulajdonba. Márpedig ők beszállítói a brazil Embraernek...
pemete jakab
2020. november 17. 20:16
Ez az erőltetett katonai fejlesztés pont annyira létszükséglet, mint a stadionok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!