Megnyílt a World Press Photo kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban

2020. szeptember 23. 18:33

Az idei tárlaton 151 sajtófotót láthat a közönség, köztük a magyar Esther Horvath jegesmedvékről készült díjnyertes felvételét.

2020. szeptember 23. 18:33
null

Megnyílt a World Press Photo kiállítás szerdán a Magyar Nemzeti Múzeumban. Révész Tamás, a kiállítás koordinátora a megnyitót megelőző sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a Németországban élő Esther Horvath az első magyar nő, aki első díjat kapott a World Press Photo versenyen. Az Egy jegesmedve és bocsa című felvétele a környezet kategóriában lett az első. Hozzátette, hogy a fotó a Polarstern kutatóhajó műszereinek közelében, az Északi-Jeges-tenger közepén kutató tudományos expedíció során készült. Mint rámutatott, a World Press Photo versenyen az utóbbi években mind nagyobb teret kapnak a klímaváltozás problémájának helyes és helytelen kezelési módjairól szóló alkotások.

A tárlatot idén több kísérő kiállítás is kiegészíti. Az egyre népszerűbb online médiát a Digital Storytelling verseny filmjei és multimédiái képviselik, amelyek folyamatos moziélményt nyújtanak dokumentarista filmekkel a kiállítótérből nyíló moziteremben. Tóth József (Füles) PÉLDA-képeim című kiállításán magyar fotográfusokról szóló portrék láthatók. A Next-Image Mobilfotó kiállítás az idei év legjobb, mobillal készült magyar fotóit mutatja be hat meghívott fotóművész alkotásaival együtt.

Az első World Press Photo nemzetközi versenyt holland fotósok szervezték 1955-ben

A kiállításmegnyitón elhangzott, hogy a vírushelyzet miatt csak korlátozott számú látogató tartózkodhat egyszerre a kiállításon, a jegyek az azokon feltüntetett időpontra érvényesek. Az idősávos beosztásban egy órán belül folyamatos haladással maximum 150 fő léphet be.

Az első World Press Photo nemzetközi versenyt holland fotósok szervezték 1955-ben. Azóta a pályázat a világ fotósainak legrangosabb versengésévé vált, amelynek kiállítását évente körülbelül 4 millióan tekintik meg. Az elmúlt két évben a Magyar Nemzeti Múzeumban rendezett kiállítás világviszonylatban a második leglátogatottabb volt. A világszerte 120 helyszínen bemutatott válogatás Magyarországon október 25-ig látható.

(MTI)

Címlapkép: MTI/Bruzák Noémi

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
annamanna
2020. szeptember 23. 20:02
Ez az a díjnyertes fotó, amit ehelyett illett volna betenni kezdőképként: https://infostart.hu/kultura/2020/04/25/igy-keszult-a-world-press-fodijas-magyar-jegesmedvefenykep
annamanna
2020. szeptember 23. 19:59
A zöld-lila fotó kapcsán idézem Hamvas Bélát: "A két szín egyáltalában nem olyan, mint a reneszánsz kék és pirosa, amelyben madonnák ülnek, és mindenki tudja, hogy ruhájuk színe lényük megdicsőülését jelenti. Tulajdonképpen emberről sem a zöldben, sem a lilában nincsen szó. A zöld-lilába öltözött nő nem madonna, hanem kurtizán, hüllővérű érzékiséggel és okkult démonizmussal. Az embernek nincs helye sem az egyikben, sem a másikban. A dehumanizált világ színei. Egy kicsit érthetővé válik, amit Bertrand Russell mond, hogy a világtörténetben még nem volt idő, amikor az ember annyit szenvedett volna, mint ma. (...) A zöld-lila korszak barbarizmusával és hiperszcientifizmusával félelmetesnek ígérkezik. A szavak veszélyes valamik, amelyek hazugsághoz, vagy nagy dolgokhoz vezetnek. A színek is vannak ilyen veszélyesek, és két szín képes leleplezni egy egész korszakot." https://hamvasbela.hu/hamvas-bela-zold-es-lila Érdekes ezt összevetni a mai modern pártszínek választásával, a zöld és lila pártok megjelenésével, és a fradi-újpest focicsapatok állandó egymás elleni harcával.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!