Fluor Tomi gusztustalanul beszélt a vidékiekről, és közben letérdelt Magyar Péter előtt
Ismét felrobbant az a bizonyos gránát.
Gulyás Márton baloldali politikai aktivista és Misetics Bálint, Karácsony fizetett tanácsadója is részt vett a képzésen.
„Hogyan kell elfoglalni egy egyetemet, hogyan kell blokádot csinálni, erről szervezett négynapos tábort a Színművészeti a saját campusán a hallgatóknak – egy hónappal a blokád előtt” – írja az Origo.
A portál tájákoztatása szerint augusztus 5-én, tehát közel egy hónappal azelőtt, hogy színművészetis hallgatók elbarikádozták a Színház- és Filmművészeti Egyetemet, hogy a törvényesen megválasztott kuratórium, Vidnyánszky Attila vezetésével ne irányíthassa azt, az intézmény kommunikációs vezetője körlevélben szervezett négynapos nyári szabadegyetemet az egyetem hallgatóinak.
Az említett körlevél fotója (terjedelme miatt három részletben):
***
***
Blokád és polgári engedetlenség
Az Origo által közzétett, fenti körlevél szerint a négynapos tábor programjai között olyan elemek is szerepletek például, mint A Blokád (2012) című dokumentumfilm vetítése (amely a 2009-es zágrábi egyetemfoglalást mutatja be – a szerk.), vagy éppen részvetel egy beszélgetésen Hellenbarth Virággal (HASZ), valamint Misetics Bálinttal, a polgári engedetlenség kereteiről.
Misetics Bálint neve olvasóink számára onnan lehet ismerős, hogy ő Soros kormányellenes politikai aktivistája, a Párbeszéd alapító tagja. Ugyanakkor Misetics Bálint volt az a politikus, aki az ATV műsorában egy Macbook Air laptopról olvasta fel az azóta a DK-ban politizáló Kálmán Olgának a szegénységi adatokat, továbbá ő is tagja a főpolgármester nagyon nem civilekből álló csapatának, mint Karácsony Gergely fizetett tanácsadója.
Az Origo tájékoztatása szerint azonban a négynapos rendezvény közreműködői között szerepelt a fentiek mellett börtönpszichológus (sokáig zárt közösségben lenni – vö. blokád), valamint például Gulyás Márton, baloldali politikai aktivista is.
Az SZFE fentebb említett „nyári egyetmének” teljes programja:
Aug. 11. (Kedd)
11:00 - Szentkirályi kert: Fiáth Titanilla börtönpszichológus, kulturális antropológus előadása zárt közösségekben a szabadság átélésének lehetőségeiről.
15:00 - Szentkirályi kert: Hajdu Szabolccsal, Ivan Buharovval és Lichter Péterrel Kemény Lili beszélget a független, kísérleti filmezés helyzetéről.
17:00 - Szentkirályi utcai épület vetítője: A Blokád (2012) című dokumentumfilm vetítése, amely a 2009-es zágrábi egyetemfoglalást mutatja be. Utána Hellenbarth Virág (HASZ) beszélget Misetics Bálinttal a polgári engedetlenség kereteiről.
Aug. 12. (Szerda)
11:00 - Zoom: Imre Zoltánnal, Jákfalvi Magdolnával és Visky Andrással Al-Farman Petra beszélget a budapesti színházi képzések oktatáspolitikai, -filozófiai, valamint szerkezet- és látásmódbeli különbségeiről és hasonlóságairól, a kortárs színházi képzés mai európai gyakorlatáról.
16:00 - Várkonyi terem: Vitafórum
Mit jelent SZFE-snek lenni most? Dramatikus vitafórum a helyzetünkről.
Alkotók: Nyáry Pál, Kabdebon Dominik, Oláh-Bebesi Bori
19:00 - Várkonyi terem: Demokratikus játszótér.
Mitől lesz demokrácia, a demokrácia? A játék története szerint megbukott a képviseleti demokrácia, és most nulláról, az általunk alakított Civil Parlamentnek kell leraknia az új rendszer alapjait.
Alkotók: Antal Bálint, Csernai Mihály, Milovits Hanna, Magasi Dalma, Kabdebon Dominik
Aug. 13. (Csütörtök)
11:00 - Szentkirályi kert: Hadas Miklóssal (Corvinus) és Horányi Attilával (MOME) az egyetemi modellváltással kapcsolatos tapasztalataikról Tóth Fruzsina beszélget.
15:00 - Szentkirályi kert: Forgács Attila szociálpszichológus előadása a szabadság pszichológiájáról.
17:00 - Szentkirályi kert: K. Horváth Zsolt és Szöllősi Barnabás által vezetett vitafórum az egyetemi privatizációkról.
Aug. 14. (Péntek)
11:00 - Szentkirályi kert: Tekinthetjük-e a színházat eszköznek? És a színház épületét közösségi térnek? Hogyan válhat a színház egy közösség részévé?
Hazánkban és külföldön is megjelentek olyan alkalmazott művészeti irányok, amelyek újra mondolják az alkotás és művészet társadalomban betöltött szerepét. Hogyan valósíthatóak meg ezek a projektek? Mik az esetleges buktatói? Hogyan kapcsolodik ez a jelenség más társadalmi változásokhoz?
Beszélgetés Neudold Júliával az Örkény Színház IRAM/Örkény Köz programjának vezetőjével és Oblath Mártonnal szociológussal, szociodrámás szakemberrel a színház új lehetséges funkcióiról.
15:00 - Szentkirályi kert: Ullmann Tamás filozófus előadása a szabadság filozófiájáról.
17:00 - Szentkirályi kert: Gulyás Mártonnal, Sipos Balázzsal, Székely Krisztával és Tarnóczi Jakabbal Holczer Sára beszélget a jelenlegi intézményes színházi struktúrában való boldogulásról.
Az Origo teljes bejegyzését ide kattintva olvashatja.