Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Budapesten 2019-ben a lakások átlagos négyzetméterára 2107 euró volt.
Az átlagfizetésekhez viszonyítva már nem itthon, hanem Csehországban kell a legtöbbet dolgozni egy új lakás vásárlásához, ugyanakkor a lakásárak növekedése miatt itthon mégis többet kellett félrerakni 2019-ben, mint az előző évben – írja a Forbes. A Deloitte Property Index szerint több éven keresztül Magyarországon drágultak a legnagyobb mértékben a lakásárak Európában, azonban ez a trend tavaly megtört. A kutatás adatai szerint 23 európai ország közül Luxemburgban volt tavaly a legdrágább a lakásvásárlás, a második helyezett Ausztria lett 4.176 eurós, míg a harmadik Norvégia 4.120 eurós négyzetméterenkénti átlagárral.
Magyarországon a lakások átlagos négyzetméterára 2019-ben 1475 euró volt, ami még mindig jelentősen, mintegy 11,5 százalékkal magasabb volt, mint 2018-ban – mutat rá a lap. Míg 2015 és 2018 között rendre nálunk volt Európában a leggyorsabb a drágulás, ez a trend 2019-ben megtört: tavaly Luxemburgban, Franciaországban és Spanyolországban is nagyobb áremelkedést mértek, mint nálunk.
Ha az egyes városokat nézzük, kicsit más sorrendet találunk. A legdrágább európai város 2019-ben is Párizs lett. A második legtöbbet Tel-Avivban kell kifizetni egy lakásért, míg a lista harmadik helyezettje Luxemburg városa, ahol egy négyzetméter átlagosan 9.565 euróba kerül. Budapesten 2019-ben a lakások átlagos négyzetméterára 2107 euró volt.nA régiónkban Prágában (3395 euró/négyzetméter) és Pozsonyban (2805 euró/négyzetméter) is többet kellett fizetni a lakásokért, mint hazánkban.
„Jól megfigyelhető, hogy azokban az országokban romlottak leginkább a lakáspiaci kilátások, amelyeket a leginkább sújtotta a világjárvány. Ilyen országok például Horvátország és az Egyesült Királyság. Alacsonyabb tranzakciószám mellett már Budapesten és több vidéki városban is enyhén csökkenő lakásárakra számíthatunk 2020-ban” – emelte ki Kohári Gábor, a Deloitte tanácsadója a Forbesnak eljuttatott közleményben.