Kiszivárgott: aggódik Magyar Péter tanácsadója – „özönlenek a haszonlesők” a Tisza Pártba
Láng Balázs egy belső csoportban hívta fel arra a figyelmet, hogy „borzalmas arcoknak is otthona lett a Tisza.”
A változás joga mindenkinek kijár – magyarázza a volt SZDSZ-es Haraszti, aki a '60-as években még kevesellte a proletárdiktatúrát. Bolgár György szerint a Jobbik változásának komolyságát misem bizonyítja jobban, minthogy elveszítették szavazóik kétharmadát.
Ahogy arról beszámoltunk, Bíró László, jobbikos politikus, a baloldali összefogás szerencsi időközi választáson indított jelöltje, korábban rasszista, antiszemita megjegyzéseket tett a Facebookon.
Budapestet például Judapestnek, az izraeli turistákat pedig „tetűcsúzdásoknak” nevezte.
Az antiszemita-gate megihlette a Klubrádió műsorvezetőjét, Bolgár Györgyöt is, aki Haraszti Miklós volt SZDSZ-es politikussal, újságíróval beszélte meg a történteket.
A kínos mozgó kődarab
A helyzet kínos – sóhajtotta Bolgár, miután felvezette, épp, hogy összejött a várva várt balliberális összefogás a szerencsi időközire, a baloldal rögtön rálépett egy „mozgó kődarabra lépett, amin kificamíthatják a bokájukat”. Ez a „mozgó kődarab pedig” a „zsidóellenes és cigányellenes” kijelentéseket tevő Bíró László jelölt személye.
A helyzet nagyon kínos – erősítette meg Haraszti, aki már 2016-ban is a baloldal és a Jobbik együttműködését szorgalmazta.
A publicista szerint a „nagyszerű” Setét Jenőnek és mindazoknak, akik szeretnének megszabadulni az országban uralkodó fajgyűlölettől, „ez nem jó történet”. Haraszti nem is magyarázza a Bíró-sztorit, inkább arról beszél, hogy
ha sikerülne a hajtó kormányt „” eltávolítani az útból.az ügyben az jelentené „a vigaszt”, ha sikerülne a „rasszista szavazatokra” hajtó kormányt „szisztematikusan” eltávolítani az útból.
A fantasztikus változáshoz való joga
És egyébként is, a változás joga mindenkit megillet – mutat rá az SZDSZ egykori alapítója, aki személyes példájával illusztrálja, milyen nagy utat lehet bejárni a politikában. Mint mondja, ő
a ’60-as években még kevesellte a proletárdiktatúrát,
de aztán rábéredt arra, hogy szükség van a szabadságra.
A Jobbik szerinte „igen becsületesen” járt el a korábbi, párthoz köthető antiszemita ügyekben, hiszen a „Bíró úrnál gázosabb” esetekben zárt már ki tagokat, sőt
a Jobbik „fantasztikus változáson ment keresztül”.
Ezt Haraszti szerint a 2018-as kampányban a Spinoza Házban tartott Vona-Rangos-beszélgetés bizonyítja, ahol Vona kijelentette, ő bizony megszerette a demokráciát. „Ez a párt azért eléggé komolyan kitesz magáért” a „népi rasszizmus” elleni és a demokráciáért folytatott harcban – folytatja, majd rögtön „megoldási javaslatot” is tálal a baloldalnak: meg kell kérdezni Bíró Lászlót, hogy „miként viszonyul a korábbi kijelentéseihez, nézeteihez”.
Haraszti a kombinált fogóhoz nyúlna
Bolgár György szerint nem csupán a Jobbik, hanem a többi baloldali párt is kellemetlen helyzetbe került Bíró antiszemita kijelentései miatt. Ha ugyanis nekimennek Bírónak és a Jobbiknak, oda a baloldali összefogás, ha nem, akkor viszont rajtuk ragad, hogy eltűrik a rasszizmust.
Haraszti szerint itt már csak a „kombinált fogó” segíthet, azzal kellene kihúzni a „dolgot a kátyúból”: „a Jobbiknak és az együttműködésnek is kéne valamit csinálni, a nyilvánosság útján meg kellene kérdezni Bíró urat, hogy mi az ábra. Vallja-e ezeket a nézeteket, bánja-e ezeket”. De azt nem javasolja, hogy az egész Jobbikot felelőssé tegyék a történtekért, hiszen a párt „nagyon sokféle módon bizonyította már, hogy komolyan gondolja a demokrácia helyreállítását, amely az egyetlen védelem a rasszizmus ellen”.
Bolgár a beszélgetés ezen pontján segítségére siet Harasztinak: „a Jobbik azzal is bizonyította, hogy a saját múltjától való eltávolodás komolyságát, hogy ebben a folyamatban elveszítette a szavazóinak kétharmadát. Ez egy óriási áldozat”. Haraszti egyetért Bolgárral, és „tiszteletre méltónak” tartja, hogy a Jobbik meg merte tenni ezt a lépést. Ráadásul szerinte ilyen „meglepetések” mindig is lesznek a baloldalon, hiszen „természetellenes összefogásra” van szükség a demokrácia helyreállításához.
Címlapkép: MTI Fotó: Kallos Bea