Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Az Európai Bizottság meg akarja támadni az alaptörvény hetedik módosítását, amely szerint Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be.
A fokozódó migrációs nyomás és a magyar alkotmányt érő uniós támadások miatt is szükséges, hogy minél többen küldjék vissza a kormánynak a nemzeti konzultációs kérdőíveket – jelentette ki a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója hétfőn sajtótájékoztatón, Budapesten.
Bakondi György hangsúlyozta: a kérdőív 12. kérdését, amely a szigorú határvédelem fenntartására vonatkozik, az teszi aktuálissá, hogy az idén eddig 40 százalékkal több illegális határátlépési kísérlet történt a déli határon, mint az elmúlt év hasonló időszakában. A 13. pontban pedig arról kérdezik a magyar embereket, hogy Magyarország annak ellenére is kitartson-e a bevándorlást tiltó alkotmányos szabályok mellett, hogy Brüsszel támadja azokat – tette hozzá a főtanácsadó. Elmondta: a déli határszakaszon az idén eddig 13 189 illegális határátlépési kísérlet történt. Ugyanakkor 161 embercsempész ellen indult eljárás, ami több, mint a 2019-es év egészében. Továbbá – folytatta – 150 ezer migráns tartózkodik Görögországban, és egyre nagyobb migrációs nyomás nehezedik Törökországra és Olaszországra is.
Ez azt jelenti, hogy minden lazító intézkedés növelheti Magyarországon a biztonsági, egészségügyi kockázatokat, próbára téve a szociális ellátást és veszélyeztetve a munkahelyeket – vélekedett. Ugyancsak aktuálissá teszi a magyar emberek megkérdezését az, hogy az Európai Unió Bírósága az európai joggal ellentétesnek nyilvánította a tranzitzónák magyar szabályozását – fűzte hozzá. Kitért arra, hogy az Európai Bizottság meg akarja támadni a magyar alaptörvény hetedik módosítását, amely szerint Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be, idegen állampolgár a magyar hatóságok által egyedileg elbírált kérelem alapján élhet az országban. Közlése szerint az Európai Bizottság 2018-ban küldött felszólító levele szerint a rendelkezés ellentétes az európai joggal, az elmúlt évben pedig közölte a bizottság, hogy bírósághoz fordul. Mindez különösen fontossá teszi, hogy kormány korábbi gyakorlatával összhangban kikérjék a magyar emberek véleményét – mondta Bakondi György, arra kérve mindenkit, hogy töltse ki a kérdőívet és juttassa vissza a kormányzatnak.
Kérdésre válaszolva úgy vélekedett, a migránsok potenciális koronavírusfertőzés-veszélyt is jelentenek. Továbbá még inkább fokozhatják a járvány nyomán kialakult munkanélküliséget azzal, hogy a megmaradó munkahelyeket is elfoglalhatják - fűzte hozzá a főtanácsadó.
(MTI)