Migrációkutató: Valószínűleg a tranzitzónák bezárásával sem szűnnek meg a kritikák

2020. május 29. 16:34

A Migrációkutató Intézet elemzése azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a kritikák egy része a déli határkerítést is érinteni fogja.

2020. május 29. 16:34

„A tranzitzónák bezárásával előállt helyzetben valószínűleg nem szűnnek majd meg a magyar menekültügyi szabályozással kapcsolatos kritikák” – állapította meg a Migrációkutató Intézet legújabb, az MTI-hez pénteken eljuttatott elemzésében.

Az intézet a dokumentumban a kormány tranzitzónák megszüntetéséről szóló múlt heti bejelentésének lehetséges jogi következményeit tekinti át. Emlékeztettek, az Európai Unió Bírósága május 14-én kihirdetett ítéletében őrizetnek minősítette a tranzitzónában történő tartózkodást. „A tranzitzónák azonnali bezárása után – az eddig napvilágot látott magyar jogszabályjavaslatok értelmében – a jövőben csak Magyarország külföldi nagykövetségein lehetne benyújtani a menekültügyi eljárás Magyarországon történő lefolytatása iránti kérelmet” – jelezték.

A Migrációkutató Intézet szerint a most születő új magyar jogi szabályozásról rendelkezésre álló információk, a nemzetközi és uniós bírósági gyakorlat, valamint a civil jogvédő szervezetek eddigi tevékenysége alapján a jövőben is jogi és politikai természetű viták valószínűsíthetők Magyarország és Brüsszel/Luxembourg között. Az elemzésben azt is elképzelhetőnek nevezik, hogy a kritikák egy része a déli határkerítést is érinteni fogja.

Megállapításuk szerint önmagában a tranzitzónák megszüntetése nem sért nemzetközi jogi vagy uniós jogi szabályt, hiszen azok létrehozása és működtetése nem kötelező.

Hozzátették: a tranzitzónák bezárásával előálló helyzetben a magyar menekültügyi szabályozással kapcsolatos kritikák „elsősorban a menekültügyi eljáráshoz való hozzáférést és a külföldiek kiutasítását fogják majd vitatni”. Az Európai Bizottság „minden bizonnyal” meg fogja vizsgálni az új - egyébként a tervek szerint 2020. december 31-ig alkalmazandó – szabályozást, és próbaperek indításával is lehet számolni jogvédő civil szervezetek részéről – áll az elemzésben. Az intézet szerint „nagyon valószínű”, hogy a kritikák célkeresztjébe végső soron a magyar-szerb határon felállított határkerítés kerül majd. Megjegyezték, hogy ehhez hasonló, tranzitzónák nélküli határkerítés már régóta működik a spanyol-marokkói szárazföldi határon, és ez a „létezése óta a jogi és politikai támadások kereszttüzében áll”.

A Migrációkutató Intézet álláspontja szerint a helyzet rendezéséhez nagymértékben hozzájárulna, ha a schengeni frontországok közösen érnék el az uniós jogszabályok olyan módosítását, amelynek eredményeképp azok hatálya kiterjedne a területen kívüli (extraterritoriális) vagy részben területen kívüli eljárásokra is.

(MTI)

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pollip
2020. május 29. 20:55
Jól megleptek őket a tranzit zónák bezárásával. Ugyan azt kommunikálja az ellenzék és médiája, hogy most OV megadta magát az ítéletnek,bde kezdenek rájönni, hogy nem K jönnek ki rosszul a történetből:-))))
zakar zoltán béla
2020. május 29. 19:39
Orbán miatt soha!
KötőDániell
2020. május 29. 18:01
Amíg Magyarországon jobboldali kormány van, addig biztosan nem szűnik meg semmi. Utána meg csak lenyomják a torkunkon, és még öklendezni sem szabad ...
Csallokoz
2020. május 29. 17:53
Megnyalták a Bölcsek Kövét :) Ezt eddig is tudtuk. Mivel semmi sem jó nekik Brüsszelben, azon kívül, hogy beengednénk őket, megint kitalálnak majd valamit. De most már fel kell venni a kesztyűt, mert nem mehet a végtelenségig amit művelnek. Lehet, hogy az Alkotmánybíróságnak kell majd határozatot hozni, hogy a határnyitás az ország szuverén joga. Vagy egyszerűen nem fogadjuk el az ítéletet. Még 100x jobb pár millió euró büntetést fizetni, mint a határokat kinyitni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!