Két gyereketek van: egy óvodás kisfiú, és egy tízéves, negyedikes lány. Hogyan fogadtátok a hírt az iskolabezárásról márciusban?
Nem ért minket váratlanul, előtte csomó hírt hallottunk arról, mi a zajlik a környező országokban, Olaszországban, úgyhogy nagyjából számítani lehetett rá. Előtte bezárták az egyetemeket is, illetve én részben az OTP-nél dolgozom, épp kockázatelemzéssel foglalkozunk, ott már januárban felmerült a téma.
Terveztetek?
A kezdetek kezdetén, még a vírus hazai felbukkanásakor felmerült, hogy összejárnak majd a gyerekek, egyik nap az egyik szülőnél lesznek, következő nap a másik szülőnél és így tovább. Mire elrendelték az iskolabezárást, akkorra esett le a tantusz, hogy ennek pont az a lényege, hogy ne tanuljanak együtt, ne érintkezzenek. Szóval voltak terveink, de mentek a kukába. Egyrészt nem számítottunk rá, hogy ennyire húzós lesz, plusz hogy ennyire hosszan tart majd.
Folyamatos újratervezésre volt szükségünk napi, heti, és havi viszonylatban is.
Az első héten, március 16. után megpróbáltuk menedzselni a történetet két gyerekkel a lakásban. Indult a home office mindkét szülőnek, úgy terveztük, hogy egymást váltjuk majd a gyerekekkel, de nem működött: ez elég hamar kiderült, két nap után. Úgy volt, hogy először én dolgozok kicsit, aztán a férjem, este pedig mindketten dolgozunk. Ehhez azonban nem illeszkedett a gyerekek ritmusa. Az első héten, az első két napon nem igazán működött még az online tanítás, hiszen ez a tanároknak is új terep volt, ki kellett találni, milyen felületen keresztül kommunikáljanak majd a tanulókkal, tehát az első két nap nem volt húzós ebből a szempontból. Viszont akkor értettünk meg azt is, hogy ezentúl nem mehetünk ki, nem kujtoroghatunk jobbra-balra.
Mennyiben változott meg a munkád?
Főállásban vagyok az ELTE-n, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy tanítok, illetve csomó mindent én szervezek, koordinálok, például a projektmunkákat is. Megszoktam, hogy ott ül a kétfős bizottság, szemben velem a hallgató, azonnali benyomást nyerek róla, hogy mennyire komfortos a témában, amiben dolgozik, magyarul csomó plusz információ adódik élőben, amitől most elesem. Ráadásul hiába kiváló az egyetemi infrastruktúra, az írásbeli vizsgák megszervezése például nagyon sok plusz munkát jelentett. Ezen kívül négy órában dolgozom a bankban, kockázatkezeléssel foglalkozom, ahogy már beszéltük. Itt is plusz problémák jöttek, nem feltétlenül azért, mert online szervezzük az értekezleteket, hanem mert kiestek azok a találkozók, ahol a személyes jelenlétnek fokozott szerepe van.