Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Elmondásuk szerint a csomag célja, hogy „a kormányzati kommunikáció nyílt és egyenes legyen, összehangoltan a nemzetközi normákkal”.
Transzparencia-csomagot javasol a Párbeszéd - közölte csütörtöki online sajtótájékoztatóján Barabás Richárd, a párt szóvivője. Elmondta, képviselőik törvényjavaslatot nyújtanak be a vészhelyzetben való tájékoztatási kötelezettségről annak érdekében, hogy „a kommunikáció nyílt és egyenes legyen, összehangoltan a nemzetközi normákkal”. Indítványozzák, hogy egyoldalú „kinyilatkoztatások” helyett újságírói kérdésekre reagáló sajtótájékoztatókon kommunikáljon a miniszterelnök, ezeken legyen elegendő idő kérdezni és érkezzenek valódi válaszok.
Barabás Richárd hangsúlyozta: a kormány által javasolt büntetőtörvénykönyv-módosítás a Párbeszéd álláspontja szerint a véleménynyilvánítás aránytalan korlátozását jelenti. Javaslataik között említette, hogy a kormányzat közöljön naprakész adatokat a megbetegedések területi és életkor szerint megoszlásáról, valamint a rendelkezésre álló egészségügyi kapacitásokról. Kezdeményezésük elemeként említette, hogy a jövőben járványügyi szakemberek tartsák a témával foglalkozó kormányügyi sajtótájékoztatókat, mondván, „le kell jönnünk erről a rendvédelmis megközelítésről: nem háborúban vagyunk, hanem járványügyben”.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter délelőtti tájékoztatójára reagálva a Párbeszéd szóvivője kijelentette: „nem szerencsés veszélyhelyzetben az ellenzéket vádolni a nem megfelelő járványügyi lépések megtételével”, miközben minden hatalom a kormány kezében van a helyzet kezelésére. Tíz éve volt a magyar kormányzatnak arra, hogy stadionok helyett kórházakat építsen – fogalmazott a Párbeszéd szóvivője, aki arról is beszélt: két hét elegendő volna ahhoz, hogy a kormányzat elkészítse a parlament online ülésezésének jogszabályi és technikai hátterét.
(MTI)