Tisztifőorvos: Jönnek a tömeges megbetegedések

2020. március 21. 15:46

A csoportos megbetegedések száma növekszik, ezek rövid időn belül tömegessé válhatnak, ezért mindent meg kell tenni a járvány lassításáért – figyelmeztetett Müller Cecília.

2020. március 21. 15:46

Az igazoltan fertőzöttek számának növekedésével párhuzamosan nő a mintavételek száma – közölte az országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs szombati online sajtótájékoztatóján.

Müller Cecília közölte: az elmúlt 24 órában további 18 embernél mutatták ki a koronavírus-fertőzést. A csoportos megbetegedések száma növekszik, ezek rövid időn belül tömegessé válhatnak, ezért mindent meg kell tenni a járvány lassításáért – figyelmeztetett.

Megakadályozni nem, csak lassítani lehet

Hozzátette: egy légúti, cseppfertőződéssel terjedő járványt nem lehet akadályozni, de a terjedését lehet lassítani, ha mindenki betartja a meghozott óvintézkedéseket: nem megy közösségbe és lehetőség szerint otthon marad.

Magyarországon az elmúlt 24 órában 103-ra emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma, négyen belehaltak a betegségbe. Mindannyiuk más, krónikus betegségben is szenvedett. Jelenleg hat embert ápolnak súlyos állapotban az intenzív osztályon - mondta el a szakember. Jelezte, hogy ápolnak egy 40-es éveiben járó fertőzöttet is. Kiemelte, a figyelem középpontjában továbbra is az idős emberek vannak, hiszen az ő védelmük kiemelten fontos. Müller Cecília kiemelte, mindenki elkaphatja a betegséget, hiszen már az egész ország területéről vannak megbetegedések, de az idősek, más alapbetegségekben szenvedők immunrendszere kevésbé tudja felvenni a harcot a vírussal. Beszélt arról is, hogy minden olyan eszközt be kell vetni, ami az immunrendszert erősíti: lehet otthon tornázni, és egészséges, vitamindús táplálkozás ajánlott.

Kérdésre válaszolva az országos tisztifőorvos elmondta, lehetséges, hogy vannak olyanok, akik már enyhe tünetekkel átestek a koronavírus-fertőzésen, hiszen az esetek 80 százalékában enyhe tünetekkel zajlik a betegség. Az országos tisztifőorvos szintén kérdés kapcsán elmondta, Magyarországon is folynak modellszámítások arra vonatkozóan, hogy a járvány mikor érhet véget, azonban nem lehet a különböző országok összehasonítani, a járvány terjedése és lefolyása minden országban más és más, így következtetéseket sem lehet azokból levonni. Egyben azt kérte, hogy a különböző üdülőhelyeken se csoportosuljanak az emberek.

Müller Cecília közölte, valamennyi laborvizsgálatot elvégeznek megbetegedésgyanú esetén, ezen túl a járványügyi kutatási tevékenységet követően – a szakma szabályai szerint – megtörténik a kontaktok kutatása, és ott is elvégzik a laborvizsgálatot. Ezzel kapcsolatban elmondta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ laboratóriumán kívül az országban hét helyen végeznek ilyen típusú laborvizsgálatokat. Azzal kapcsolatban, hogy több kórházban is úgy rendelkeztek, hogy az apa nem lehet jelen a szülésnél, a szakember elmondta, az egészségügyi intézmények hozhatnak erre vonatkozó tiltó intézkedést.

Folyamatos a védőfelszerelések felhalmozása

Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője elmondta, folyamatosak a beszállítások a védőfelszerelések gyártásához szükséges alapanyagokból, a jövő héttől várják Kínából azokat a szállításokat, amelyek a védekezéshez szükségesek.

Az osztrák-magyar határ belépő oldalán Hegyeshalomnál 23, Szlovákia felől Rajkánál pedig 20 kilométeres sor torlódott fel – közölte a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetője. Lakatos Tibor azt mondta: kiemelt figyelmet kell fordítani a határellenőrzése és az áruszállítás folyamatosságának fenntartására. Hozzátette: csak akkor engedélyezik a szomszédos országok állampolgárainak átkelését a magyarországi humanitárius folyosókon, ha az érintett államok beengedik állampolgáraikat az országba.

Emlékeztetett: pénteken a román hatóságok intézkedései miatt a Romániába tartóknak sokáig kellett várakozniuk a Magyarországról való kilépésre. Megjegyezte: minden nap egyeztetnek a rendőri vezetők és politikusok a szomszédos országok szerveivel, hogyan tudják a humanitárius folyosók működését fenntartani.

Arra a felvetésre, hogy többet kell várniuk az áruszállítóknak, kiemelte: a schengeni határokon eddig nem volt ellenőrzés, a járvány miatt azonban bevezették. Ellenőrizniük kell a behajtani szándékozó járműveket és a vezetőket is, hogy jogosultak-e belépni az országba, emiatt alakul ki torlódás. Az ezredes cáfolta azt a sajtóinformációt, hogy Magyarországon lefoglaltak volna félmillió, Indiából származó, Csehországba szánt egészségügyi maszkot. Nem igaz a hír, egyetlen olyan hatóság sem jelezte, hogy ilyen intézkedést hozott volna, amelyik jogosult lenne lefoglalni ilyen eszközt – jelentette ki. Szólt arról is, hogy továbbra is fenntartják a magyar-szlovák határ 30 kilométeres zónájában a magyar és szlovák állampolgárok mozgásának lehetőségét. Kitért arra is: a világban és a környező országokban egyre több koronavírus-fertőzött van, Szlovéniában 314, Horvátországban 128, Szlovákiában 135, Ausztriában 2388, Lengyelországban 425, Csehországban 833.

Közel négyezren vannak karanténban

Elmondta azt is, a hatósági házi karanténba helyezettek száma a Magyarországra visszatérők számával egyenes arányban nő, jelenleg 3771 házi karantén van hatályban. A hatóságok 15 525 alkalommal ellenőrizték ezeket és 94 esetben állapítottak meg szabálytalanságot, ebből 18 esetben helyszíni bírságot szabtak ki vagy figyelmeztettek, 76 esetben pedig szabálysértési feljelentést tettek. Az üzletek zárvatartásával kapcsolatos szabályok megsértése miatt három esetben figyelmeztettek, kilenc esetben helyszíni bírságot szabtak ki, és 14 szabálysértési feljelentést tettek. Kitért arra is, hogy a hatósági karantént jórészt betartják az érintettek, de vannak, akik felelőtlen magatartásukkal veszélyeztetik a többiek testi épségét, egészségét, életét. Ha nem igazolt koronavírusos szegi meg a hatósági házi karantén szabályait, akkor szabálysértési eljárást indítanak ellene, ha igazolt beteg, akkor bűncselekmény miatt vonják felelősségre.

Az ezredes elmondta azt is, hogy az operatív törzs szombati ülésén számba vették az erőforrásokat, amelyek a szükséges intézkedések betartására, illetve új intézkedések bevezetéséhez rendelkezésre állnak. A rendvédelmi és honvédelmi állomány mellett számításba vették az egészségügyi rendszerbe bevonható szakképzett munkatársak létszámát is. A tartalékosok esetleges behívását firtató kérdésre válaszolva kiemelte: nem azért kell ezt áttekinteni, mert újabb intézkedést kívánnak bevezetni, hanem hogy biztosítsák a jelenleg szolgálatot ellátók pihenését, illetve hosszú időre biztosítani tudják a meghozott intézkedések betartását.

Nincs tervben a kijárási tilalom

A kijárási tilalommal kapcsolatos kérdésre elmondta: egyelőre nincs tervben, de ha mégis el kell rendelni, az nem az esetszámoktól függ majd, ugyanakkor mindenkire vonatkozni fog. Úgy látják, az eddigi intézkedések, mint az üzletek, szórakozóhelyek, iskolák bezárása, továbbá az otthoni munkavégzés beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és jelentősen csökkent a közterületeken tartózkodók száma.

Az MTI kérdésére elmondta: jelenleg nem került napirendre a szállodák bezárása, s bár eljöhet az idő, hogy azokat is bezárják, a jelenlegi helyzet ezt nem indokolja. Az elhelyezési tartalékokra vonatkozó kérdésre elmondta, azok bevonására akkor kerül sor, ha az egészségügyi intézmények nem tudják fogadni a betegeket. Hozzátette: a betegek, megfigyelés alá vontak elhelyezésére alkalmas intézményekről, ingatlanokról a későbbiekben döntenek. Kérdésre az ezredes elmondta azt is, az operatív törzs nem foglalkozott a fővárosi ingyenes parkolás kérdésével, mert az önkormányzati hatáskör. Azt kérte, csak hiteles forrásból tájékozódjanak azok, akik híreket, információkat osztanak meg.

Közölte: érkeztek alapanyagok a védőeszközök gyártásához, és a jövő héten eszközök is érkeznek, amelyek segítenek a járvány megfékezésében. A kiskunhalasi konténerkórház építéséről azt mondta, egyelőre az előkészületek történtek meg. Kérdésre válaszolva kitért arra is: az okmányirodák felkészültek arra, hogy többen veszik igénybe az online időpontfoglalást. Felhívta a figyelmet arra is, hogy bizonyos okmányok ügyében nem kell felkeresni az okmányirodákat, mert az érvényesség kitolódott.

(MTI)

Összesen 157 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brabant89
2020. március 22. 14:20
"ezért mindent meg kell tenni a járvány lassításáért" És tessék mondani, ez a "minden" mit takar? Mert eddig azt látjuk csak, hogy a Viktátor határidő nélküli totál hatalmat akar.
TalEle
2020. március 22. 09:38
Mikor szólítják fel Karácsonyékat, hogy evakuálja már végre a fővárosi aluljárókban lévő, legyengült immunrendszerű, sok esetben krónikus betegségekben szenvedő hajléktalanokat? Az ő több ezres populációjuk van kitéve legjobban a veszélynek! Az nagyon kevés lesz, hogy ha majd kitör a tömeges járvány, akkor sátrakban fogják öket elhelyezni! Karácsonyék is tehetnének már végre valamit a budapestiek érdekében!
még fokozza
2020. március 22. 07:09
Gulyás Gergely azt mondta, hogy a 65 éven aluliak nyugodtan megfertőzhetik egymást.
pemete jakab
2020. március 22. 00:10
"Tisztifőorvos: Jönnek a tömeges megbetegedések" A lélektani hatása pedig hatványozottan fog jelentkezni. Ez egy olyan járvány lesz, amely viszonylag kevés halálos áldozattal fog járni, mégis jelentős hatásai lesznek rövidtávon: kormányok bukása, gazdasági recesszió, társadalmi egyenlőtlenségek növekedése.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!