Az MSZP az egészségügyet, a munkavállalókat, az időseket és a gyerekeket érintő javaslatcsomagot terjeszt be a koronavírus miatt az Országgyűlésnek – közölte az ellenzéki párt elnöke, frakcióvezetője csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón. Tóth Bertalan bejelentette azt is, hogy elmarad pártja szombatra tervezett kongresszusa.
A politikus a válság gazdasági és társadalmi hatásainak mérséklése érdekében javasolta az azonnali rezsicsökkentést, a munkanélküli ellátás idejének növelését, azonnali, 6,5 százalékos nyugdíjemelést és kézfertőtlenítők kihelyezését a tömegközlekedési eszközökön. Az esetleges iskolabezárások miatt a szülők érdekében kezdeményezte a munkaügyi szabályok módosítását. Nagyobb szerepvállalásra, a termeléskiesés ellenére munkavállalóik megtartására szólította fel a multinacionális cégeket, amelyek az elmúlt években 1000 milliárd forintot hordtak ki az országból.
Tóth Bertalan azt mondta, a jogszabályok és bírósági határozatok kötelezik az MSZP-t alapszabálya módosítására, és bár tudták volna biztosítani a szabadtéri kongresszus feltételeit, de belső konzultációk után a szombatra tervezett kongresszust elhalasztják. Kérdésre válaszolva elmondta, a halasztásról az elnökség pénteken dönt, mivel megtalálták azokat a jogi megoldásokat, amely az alapszabály módosításának csúszása miatt megvédi az MSZP-t az ügyészség és a számvevőszék vegzálásától. Az MSZP elnöke a koronavírussal kapcsolatos javaslataikról közölte, azért nyújtják be hétfőn a parlamentnek azokat országgyűlési határozati javaslat formájába, mert úgy látják, a kormány késve hozta meg intézkedéseit, amelyek elégtelenek.
Kezdeményezte, hogy a kormány azonnal erősítse meg a háziorvosi rendszert, a prevenciós szolgáltatásokat, továbbá használják a szűrőbuszokat a koronavírustesztekre. Megjegyezte, a környező országokban nagyságrendekkel több tesztet végeztek el. Gyorsítani kell az egészségügyi intézmények, kórházak műszerbeszerzéseit, minden közintézményt és tömegközlekedési járművet el kell látni kézfertőtlenítővel és kötelezővé kell tenni a kézfertőtlenítést – sorolta javaslataikat. Hozzátette: a kormány a veszélyhelyzet időtartamára függessze fel az e-receptek kiadását, amelyet csak személyesen vagy meghatalmazott útján lehet kiváltani. Elmondta, fel kell mérni az ország gyógyszerkészleteit, esetleg fel kell halmozni a készítményeket.