Húszmillió darab koronavírus elleni gyógyszert készíthetnek Magyarországon

2020. március 26. 08:33

Tiszavasváriban állítanak elő hidroxiklorokvin-szulfátot. Ez az a hatóanyag, amelynek a kivitelét megtiltotta a magyar kormány.

2020. március 26. 08:33

Akár 2,2 millió koronavírusos beteg kezeléséhez szükséges gyógyszert tudnak előállítani Magyarországon az Alkaloida Zrt. birtokában lévő alapanyagból – értesült a Világgazdaság. Magyarországon a tiszavasvári székhelyű Alkaloida Vegyészeti Gyár Zrt.-t (Alkaloida) állít elő hidroxiklorokvin-szulfátot.

Ez az a hatóanyag, amelynek a kivitelét megtiltotta a magyar kormány.

A Világgazdaság úgy tudja, a cég körülbelül négy tonna hatóanyaggal rendelkezik a tiszavasvári telephelyén, ami azért fontos, mert az eddigi kínai és olasz tapasztalatok alapján a koronavírus- (Covid-19) terápiában eredményesen alkalmazható ez a maláriaellenes hatóanyag, amelyet egyedi importtal sem lehet beszerezni, sőt az ezt tartalmazó gyógyszerkészítményt sem. A Világgazdaság információi szerint, figyelembe véve a Covid-19 terápiás ajánlásokat, a jelenleg rendelkezésre álló hatóanyag-mennyiség hozzávetőlegesen 20 millió 200 milligrammos tabletta legyártásához elegendő, vagyis több mint 2,2 millió beteg kezelésére elég.

Fél évre szól az export tilalom

Ezért döntött úgy a magyar kormány, hogy megtiltja a koronavírus-betegek gyógyításához használt gyógyszeralapanyag kivitelét. Bár Magyarország a világon az egyik legnagyobb exportőre ennek az alapanyagnak, a kormány most a magyar lakosság védelme és gyógyszerellátásának biztosítása érdekében állította le a kereskedelmet. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapján is olvasható az exporttilalom,

a határozat szerint ez hat hónapra szól.

Az Alkaloidát egyébként Kabay János gyógyszerész alapította 1927-ben morfin zöld mákokból történő gyártására. A gyáralapító szabadalma képezi jelenleg is a morfin ipari előállításának alapjait az egész világon. Az Opten adatai szerint a cég nettó árbevétele 2018-ban meghaladta a 11 milliárd forintot.

A vállalat többségi tulajdonosa 2005 óta az indiai székhelyű SUN Pharmaceutical Industrial Ltd. A vállalat fő tevékenysége gyógyszerhatóanyagok, kész gyógyszerek gyártása és értékesítése a hazai és a külföldi piacokon. A részvénytársaság alkaloidszármazékok, pszichotróp vegyületek, illetve maláriaellenes gyógyszerhatóanyagok elismert gyártója Magyarországon, és egyike annak a néhány vállalatnak, amely a világon ilyen anyagok gyártásával foglalkozik.

Csökkenti a vírusterhelést

Az alapanyaggal kapcsolatban egyelőre annyit lehet tudni, hogy Philippe Gautret francia orvos és munkatársai egy kis esetszámú, de annál jelentősebb klinikai vizsgálatról számoltak be a napokban. Ennek alapján úgy látszik, hogy a hidroxiklorokvin (Delagil)

hatékonyan csökkenti a vírusterhelést a koronavírus által megfertőzött betegekben.

A vizsgálat hatodik napjáig a kezelt betegek 70 százalékánál már nem lehetett kimutatni a vírust.

Marseille-ben, kórházi környezetben napi 600 milligramm (3×200 milligramm) hidroxiklorokvin adásával kezelték az igazoltan koronavírussal fertőzött betegeket március elejétől március 16-ig. Eddig 42 beteg közül 36-nál vitték végig a kezelést, összesen 26 beteg kapott hidroxiklorokvint, közülük hat kapott még azithromycint (Sumamed) a bakteriális felülfertőződés elkerülésére, és 16 volt kontrollbeteg.

Hat hidroxiklorokvinnal kezelt beteget a vizsgálat korai abbahagyása miatt kizártak az elemzésből. Hat beteg tünetmentes volt, 22-nél a felső légúti és nyolcnál az alsó légúti fertőzés tünetei jelentek meg.

Összesen 253 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bpe
2020. március 26. 18:02
"Az ICN Magyarország Részvénytársaság az 1996. évi csaknem másfél milliárdos veszteséggel szemben 1997-ben 742 millió Ft nyereséget ért el. A pozitív változások hátterében az értékesítési eredményeken túl jelentős szerepet játszott a költséggazdálkodás szigorodása, a hitelállomány átalakítása, valamint az exportnövekedés árfolyamnyeresége és az import csökkenő árfolyamvesztesége is." ugye, már ez alapján se lehet kérdés, melyik évben privatizálták. a magyar állam tulajdona (25%) amúgy 2005-ben szűnt csak meg, ekkor került a cég egésze indiai kézbe. "mécs imre tapsol" és akkor idézzük most fel dr. lentner csaba parlamenti hsz-ét a topikhoz, igazán tanulságos: https://www.parlament.hu/naplo98/249/n249_390.htm nem véletlen jön ki ez a hír a veszélyhelyzet mostani utolsó napján, hiszen ilyen mozgástere egy külföldi kézben lévő gyár kapcsán az államnak amúgy nincs. köszi, ellenzék, ezt majdnem elbuktuk! ..szval, melyik bátor, kormányfüggetlen lap írja meg először, h egy potenciálisan magyarok millióit megmenteni képes szert kivonni a szabadpiacról az mekkora botrány? 444mércehvg24indexg7napinépszavanarancsnforrtl?.. (csak tessék, csak tessék.)
Jason Bourne
2020. március 26. 11:50
Ha Gyurcsány-kormány lenne, egy láda konyakért odaadta volna a románoknak. Szerencsére, most nem Gyurcsány-kormány van.
Ján Fortunák
2020. március 26. 11:47
Tilos kivinni a határon? Na és kedves nemzeti kormány, mi lesz a határon túli nemzettesttel? Kárpát-haza, mi?
villogókékfog
2020. március 26. 10:24
A magyar géniusz! Köszönjük!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!