Cél a magyar gazdák védelme – gyűlnek az aláírások a NAK és a MAGOSZ közös petíciójában
Így igyekeznek fellépni az Európai Bizottság ellen, amely többek között arra készül, hogy elvegye a területalapú támogatásokat a gazdáktól.
A koronavírus terjedése és a szaúdi-orosz olaj-árháború is sújtja a világ tőzsdéit hétfőn.
A Portfolio arról ír: nagyon csúnyán indul a hét a világ tőzsdéin, a koronavírus globális terjedésével kapcsolatos aggodalmak miatt ütik a részvényeket, az olajár pedig 1991 óta nem látott mértékben esett, miután Szaúd-Arábia és Oroszország árháborút indított. Az olaj WTI jegyzésára 30 dollár alá csökkent. Pénteken még 40 dollár felett járt egy hordó olaj ára, egy hete pedig 50 dollár felett.
A szaúdiak azután indítottak árháborút az oroszok ellen, hogy pénteken nem sikerült egyezségre jutniuk az olajoligarcháknak a bécsi megbeszélésükön. A jelenlegi helyzet valóban nagyon súlyos, ugyanis az olajpiacot egyszerre éri a koronavírus okozta keresleti sokkhatás, és egy hatalmas kínálati ütés is. Mindezek következtében a Goldman 30 dolláros olajárat vár a következő negyedévekben, mely akár 20 dollárra is lenézhet – írja a Portfolio.
Eközben a határidős kereskedésben az amerikai Dow Jones tőzsdeindex közel 5%-os mínuszban áll. A kockázatkerülésre jellemző, hogy az amerikai 10 éves állampapír hozama – ami a múlt héten 150 éves mélypontjára, 1% alá süllyedt – 0,5% alatt jár.
Az európai tőzsdéken is nagy eséssel indult a nap. A brit tőzsde 8,6 százalékos esése mellett a DAX 8 százalékot zuhant ma reggel.
A magyar tőzsde a kezdeti 8 százalékos mínusz kis részét ledolgozva több mint 6 százalékkal került lejjebb, a blue chipek közül az OTP és a Mol teljesít a leggyengébben – írja a Portfolión.