Ürge-Vorsatz Diána klímakutató volt az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vendége, akit Simon András műsorvezető kérdezett a miniszterelnök által meghirdetett klímavédelmi intézkedésekről. Az ATV műsorvezetője több dolgot kiemelt, ami szerinte hiányzik a klímavédelmi akciótervből, és arról kérdezte a kutatót, van-e hiányérzete az elhangzottakkal kapcsolatban.
A klímakutató azonban végig dicsérte a kormány által meghirdetett törekvéseket
„Nem esett semmi szó a fosszilis erőművekről, a közlekedés és a szállítás átalakításáról, olyan dolgokról, amiről én azt gondolom sokkal nagyobb mértékben szennyezik a környezetet. Elégedett, vagy hiányérzete van a miniszterelnöki évértékelő után?” – tette fel a kérdést a műsorvezető. „Végül is esett ezekről szó, hiszen ha a Magyarországon megtermelt elektromos áram 90%-a szén-dioxid-semleges lesz 2030-ra, az egyértelműen azt jelenti, hogy valószínűleg a lignit-alapú energiatermelést kivezetjük, tehát itt érintettük” – mondta a klímakutató.
Az atomenergiai is szóba került
Paks II. kapcsán a műsorvezető arról kérdezte Ürge-Vorsatzot, hogy mi a véleménye az atomenergiáról.
„Nekem etikai aggályaim vannak az atomenergiával (...) noha a legtöbb klímavédelmi program megpróbálja inkább megújuló energiával kiváltani a fosszilis tüzelőanyagokat, az biztos, hogy nagyon sok forgatókönyvben nagy szerepe van az atomenergiának is” – válaszolta. „És az összes többi rendben van? Például a szállítás vagy a közlekedés megújítása. Erről szerintem egy árva szó nem esett. Hogy emberek milliói, tízezrei, százezrei ingáznak napi szinten. Vagy hogy a városszerkezetek olyanok, amilyenek... Azt gondolnám, hogy ehhez képest az eldobható műanyag vagy a betétdíj, persze fontos, de szépségtapasz” – kommentálta a szerdai bejelentést a műsorvezető.
Baj, hogy csak a klímavédelmen van a hangsúly
„Azt gondolom, hogy az egyszer használatos műanyagok vagy a szemét, vagy a folyók szemétmentesítése, ezek nem feltétlenül a klímavédelem szerves részei. De én ezt nem tartom bajnak. Szerintem az a baj Nyugat-Európában és talán az egész világban, hogy aránytalanul nagy hangsúlyt kapott csak a klímavédelem. És sokszor a többi terület rovására. Szerintem nem baj, ha ez egészben van kezelve” – mondta Ürge-Vorsatz, majd hozzátette: „Én azt gondolom, hogy a közlekedés is azért fontos helyen volt említve. Az elektromos közlekedés. Persze nagyon sok mindent lehetne még említeni.” Végül kiemelte, hogy ha mindenképpen az a fontos, hogy mit hiányolt, akkor ő leginkább az épületek további energetikai korszerűsítésének bejelentését várta volna.