A román fél nem egyezett bele abba, hogy Budapest gazdaságfejlesztési programot indítson Erdélyben

2019. október 11. 20:19

Semmilyen szintű kétoldalú egyezmény nem létezik Magyarország és Románia között a gazdaságfejlesztési programról, a román fél más módon sem fejezte ki beleegyezését – közölte a bukaresti külügyminisztérium .

2019. október 11. 20:19

Semmilyen szintű kétoldalú egyezmény nem létezik Magyarország és Románia között a Pro Economica Alapítvány révén (Erdélyben, magyar állami támogatással) működtetett gazdaságfejlesztési programról, a román fél más módon sem fejezte ki beleegyezését – közölte a bukaresti külügyminisztérium pénteken a G4Media.ro hírportál megkeresésére válaszolva.

A kommüniké szerint a bukaresti külügyminisztérium – diplomáciai csatornákon és a kétoldalú találkozók alkalmával - több ízben is azt kérte a magyar féltől, hogy ezt a programot átlátható módon, a román törvényeket, az európai uniós belső piaci szabályait és a romániai regionális fejlesztési stratégiákat tiszteletben tartva, diszkrimináció nélkül bonyolítsa le.

„Felhívtuk a magyar fél figyelmét arra, hogy a gazdasági segítségnyújtás a nemzetközi szabványok szerint túlmutat azokon a kiváltságokon, amelyeket egy ország egy másik állam területén élő rokon kisebbségnek nyújthat, következésképpen ilyen intézkedéseket csak a román fél beleegyezésével, bármiféle etnikai alapú megkülönböztetés nélkül lehet csak hozni” – zárul a bukaresti külügyminisztérium válasza.

A G4Media több ízben foglalkozott azzal, hogy Magyarország „több tízmillió eurót fektet be az erdélyi gazdákba". A bukaresti külügyminisztérium válaszát ismertető cikkében arra emlékeztetett: Szijjártó Péter hétfőn bejelentette, hogy Magyarország a – mindeddig Székelyföldre korlátozódó – gazdaságfejlesztési programot „Románia szinte teljes nyugati részére" (a Partiumra) is kiterjeszti.

A külgazdasági és külügyminiszter aradi látogatása alkalmával nagy sikernek nevezte az erdélyi gazdaságfejlesztési program harmadik ütemét, amelynek során Székelyföldről 5291 pályázatot nyújtottak be és összesen 21,5 milliárd forintnyi fejlesztési igényt fogalmaztak meg. Hozzátette: abban állapodtak meg Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével, hogy a program következő fázisát a Partiumra fogják kiírni novemberben.

(MTI)

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
southwind
2019. október 13. 10:40
nem csoda ha román kormány nem fejleszt, tudja hogy dacból kamionszámra hordják ki az adófizetők pénzét a szavazatokért. Bolond lenne, röhög a markába...de annyira de annyira kell a szavazatuk. Románia már előttünk jár, telne neki, de minél jobban puncsol a magyar, annál inkább ellenáll...és röhög, aztán előveszik az országot hogy beavatkozik a belügyeikbe, ami igaz is ott is, kárpátalján is...kell a szavazat na
Tatulus
2019. október 12. 14:10
Ez is bizonyítja, a románokkal sose leszünk barátok, előbb-utóbb ebből valamiféle összecsapás lesz! Olyan gazdasági, katonai fölényre kell szert tennünk, ami nem csábítja őket erőszakosságra! Erdély székely gazdáit meg maximálisan támogatni kell, gazdaságilag, kulturálisan, beleértve a gyerekszámaik növelését is! Aztán előbb-utóbb az autonómiát nem tudják megtagadni, katonai fellépésük esetén meg le kell gázolni őket! Ez még sajnos sok idő! Nekik volt idejük Erdélyt megszerezni, nekünk is idő kell visszavenni! Mert a miénk a történelem igazsága szerint!
gingchantops
2019. október 12. 10:10
MooXi.net - nagyszerű projekt felnőttek számára, akik szexpartnert szeretnének találni
matematikus
2019. október 12. 08:57
Pont mint a Norvég Alap vagy a CEU ügye. Egy kelet-európai országnak nem kell a pénz, ha a kormányuk nem nyúlhatja le egy részét.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!