Elhangzott itt az autonómia fogalma. Németh Zsolt két éve azt nyilatkozta, hogy „az elmúlt években képesek voltunk arra, hogy felépítsünk egy olyan határokat átívelő nemzetegyesítő politikát, amely megkülönböztethetővé tett bennünket, hogy elkötelezettek vagyunk a nemzetegyesítés és az ehhez szorosan kapcsolódó autonómia ügye mellett”. Hol tart most az autonómia ügye? Milyen egyéb feladatok várnak még ránk?
Sajnos túl pozitív dolgokról nem tudok beszámolni ezen a téren. A csatazaj (a történések, amelyekről az imént is beszéltünk) valahogy elnyomja. Nagyon nehéz napirendre tűzni a románokkal való tárgyalásban az autonómia kérdését. A másik, hogy megosztott az erdélyi magyar autonómiamozgalom. Az autonomista tábornak van gyakorlatilag két olyan civil politikai mozgalma (EMNT, SZNT), amely azért jött létre, hogy az autonómia zászlaját magasba emelje, valamint az EMNP az, amelyik következetesen képviseli ezt, ezekkel a mozgalmakkal együttműködve. Az RMDSZ-t sokan azzal vádolják, hogy valójában csak választási kampányfogásként használja az autonómiát. Igazából a kép ennél kicsit árnyaltabb. Az RMDSZ pár éve eldöntötte, hogy nem áll be azok mögé a jogszabály kezdeményezések mögé, amik részben az SZNT, részben az EMNT műhelyében megszülettek, hanem saját tervezetet dolgoz ki. Ez akár pozitív is lehetett volna, de ahogy a dolgok most állnak, igazából az gondolom, hogy ez nem előre vitte, hanem hátravetette az autonómia ügyét, hiszen azt sugallja, hogy a magyarok maguk sem tudják, mit akarnak.
Nincs egy egységes elképzelésük.
Mit is takar az autonómia tulajdonképpen? Ez letisztult?
A definíciót tudjuk. Egy olyan típusú kollektív jog – és annak intézményrendszere kéne, hogy legyen –, amely garanciát nyújt arra, hogy a magyar közösség hosszú távon meg tudjon maradni a szülőföldjén. Az viszont, hogy ezt konkrétan milyen tartalommal töltjük meg, az akkor lesz fontos, ha végre áttörjük azt a falat, amit például Délvidéken már áttörtek. Ott létrejött egy olyan jogszabály, amely megteremti magát az autonómia intézményét, nagyon halványan. Noha nagyon gyenge lábakon áll, de legalább létezik a jogszabály. Innentől nem azon kell dolgozni, hogy megszülessen egy ilyen jogszabály, hanem hogy hogyan töltjük meg tartalommal, hogy bővítjük, hogyan gazdagítjuk. Erdélyben még ezt a falat nem törtük át. Azért tartom károsnak az RMDSZ „különutasságát” ebben a kérdésben, mert gyakorlatilag lehetőséget teremtett a román főhatalomnak arra, hogy megosszon minket ezzel a kérdéssel. Ezeket a különbözőségeket zárójelbe kéne tenni, és kidolgozni egy közös cselekvési tervet. Erről fog szólni a Szili Katalin által moderált „autonómia kerekasztal” Tuványosra kihelyezett nyílt munkaülése, amelynek keretében keressük azokat a pontokat, ahol együtt tudunk fellépni. Tusványos szokott adni mindig egy új impulzust. Azért is gondoltunk arra, hogy ebben a formában is napirendre tűzzük ezt a témát. Hátha most…