Lerántotta a leplet a nagy tervről Orbán Viktor: fontos helyen kezdődnek tárgyalások
„A képlet egyszerű” – írta a miniszterelnök.
Az öt százaléknál is nagyobb a növekedés ismét felülmúlta az elemzői várakozásokat.
Az első negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 5,3 százalékkal, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva, illetve kiegyensúlyozva 5,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest – jelentette szerdán első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az elemzők az idei évre lassulást vártak, amit az is alátámasztott, hogy az év elején sztrájkhullám kezdődött és az eurózóna ipara gyengélkedik. Ennek ellenére a magyar ipar és a teljes gazdaság inkább csak fokozta növekedési ütemét, így a kérdéses öt százalékos határt könnyedén meghaladta.
Varga: Kitart a magyar lendület
A magyar gazdaság növekedési lendülete az első negyedévben is kitartott, Magyarország gazdasági teljesítményét tekintve az Európai Unió tagországainak sorában az elsők között foglal helyet – mondta a pénzügyminiszter a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatait kommentálva szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.
Varga Mihály kiemelte, az első három hónapban mért 5,3 százalékos GDP-bővülés hátterében elsősorban a beruházások, az export és a munkahelyek számának bővülése, a bérek emelkedése áll. Külön kiemelte, hogy az export a világgazdaság lassulása ellenére is növekedni tudott az európai és az Európán kívüli piacok tekintetében egyaránt. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy idén és jövőre is 4,1 százalékos GDP bővülésre számít a kormányzat, amit alátámaszt az ipar teljesítménye, a beruházások bővülése, az hogy a keresetek növekedésével élénkül a fogyasztás, a belső kereslet.
Hónapról hónapra csúcsdöntés
A Portfolio is emlékeztet arra, hogy hónapról hónapra új csúcsok dőlnek meg az iparban, az építőipar pedig az év első negyedévében közel 50 százalékkal növelte termelési volumenét éves alapon.
A gazdaságot jelenleg három erős motor hajtja: a lakossági fogyasztást a munkaalapú gazdasági modellnek köszönhető gyors béremelkedés és a foglalkoztatás bővülése támogatja, a beruházásokat nagyon erősen segítik a növekvő bérek, az iparban pedig dimenzióváltás jelei mutatkoznak, hiszen a magyar cégek kapacitásai növekednek, egyre többet képesek exportálni, ráadásul hosszú távon kedvező, hogy a milliárdos árbevételű vállalatok között is nő a magyar vállalatok és csökken a külföldiek részesedése.
(MTI, Portfolio, Makronóm)