EP-választás: nem minden országban 5%-os a küszöb

2019. május 12. 09:59

Valahol nincs is. Kisokos!

2019. május 12. 09:59

Az európai parlamenti (EP-) választáson az országok maguk alakíthatják ki a választási rendszerüket (az unió által megjelölt keretek között), így például minden ország maga dönthet arról, hogy alkalmaz-e a választás során a mandátumszerzéshez szükséges úgynevezett jogi küszöböt. Az EU országainak közel fele úgy döntött, az érvényes szavazatok bizonyos százalékához köti a mandátumszerzést.

Az úgynevezett jogi küszöb a választójogi törvényben azt az előre meghatározott szavazatmennyiséget jelenti, amelynek elérése a mandátumszerzés feltétele. A küszöb funkciója a választáspolitológiai szakirodalom szerint az, hogy a politikai stabilitás érdekében mérsékelje a bejutó pártok számát.

Az Európai Parlament kutatási szolgálatának összeállítása szerint az EP-választáson nem alkalmaznak jogi küszöböt Bulgáriában, Dániában, Észtországban, Finnországban, Hollandiában, Írországban, Luxemburgban, Nagy-Britanniában, Németországban, Máltán, Portugáliában, Szlovéniában és Spanyolországban.

Azok az országok, amelyek alkalmaznak jogi küszöböt, a leadott érvényes szavazatok 1,8, 3, 4, illetve 5 százalékában határozzák meg a mandátumhoz jutás feltételét. A 28 tagállam közül egyedül Cipruson alkalmaznak 1,8 százalékos, Görögországban pedig 3 százalékos küszöböt. Ausztriában, Olaszországban és Svédországban a szavazatok 4 százalékát kell elérni.

A legmagasabb, 5 százalékos küszöböt alkalmaznak Belgiumban, Csehországban, Franciaországban, Horvátországban, Lengyelországban, Lettországban, Litvániában, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában.

A választójogi törvényben rögzített úgynevezett explicit küszöbön túl a listás választási rendszerekben létezik az implicit küszöb is, amely az utolsó mandátum elnyeréséhez szükséges szavazatmennyiséget jelenti. A jogi küszöb átlépése azonban éppen az implicit küszöb miatt nem jelent automatikusan garanciát a mandátumszerzésre, vagyis előfordulhat, hogy „járna” mandátum a pártnak, csak „nem jut”, mivel az utolsó mandátum megszerzése „több szavazatba” kerül, mint amennyi a pártnak van.

(MTI)

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BircaHang
2019. május 13. 11:58
BG-ban a tényleges küszöb 5,9 %.
illiberator
2019. május 13. 07:59
Sztem a legmagasabb (5%) küszöb a szlovákoknál és románoknál a magyarok ellen irányul.
Akitlosz
2019. május 12. 17:59
Mi az a "seats after brexit"? Brexit után a francia, a spanyol, az olasz képviselők fogják képviselni Nagy-Britanniát az Európai Unióban? Ez így már megint az európai adófizetők pénzének az elsikkasztása lesz.
Akitlosz
2019. május 12. 17:55
"A küszöb funkciója a választáspolitológiai szakirodalom szerint az, hogy a politikai stabilitás érdekében mérsékelje a bejutó pártok számát." De minek? 93 nem választott, hanem pártlistáról pártok által delegált képviselő ül a parlamentben. Tehát küszöb nélkül 1,0753%-nyi szavazat kellene egy listás képviselői hely megszerzéséhez. A küszöb jelenleg 5%, eredetileg csak 4% volt. Ezt az 5%-os küszöböt jelenleg csak 4 párt tudja teljesíteni. Na és hány párttal ülne több a parlamentben saját jogon küszöb nélkül, azaz jelenleg mennyi 1.0753% és 5% közötti párt van? Hát csak egy, a Kétfarkú Kutyapárt, így küszöbszabály nélkül ülne 1 kétfarkú kutyás képviselő is a parlamentben, egyetlenegy párttal több. Ez lenne veszélyes a stabilitásra? Na és, ha a stabilitás a fontos, akkor mire fel tették kijátszhatóvá ezt a küszöbszabályt? Az alábbi pártok egyike sem ért el 5%-os eredményt. el sem indulnak a választásokon önállóan. Mire fel, milyen jogon ülhetnek mégis a parlamentben? Lungodrom Kereszténydemokrata Néppárt Párbeszéd Liberális Párt Mindezek alapján kamunak tűnik a stabilitásra törekvéssel magyarázni a küszöbszabályt. Inkább az a magyarázat, hogy a nagy pártok maguk akarják eldönteni azt is, hogy milyen jelentéktelen, apró pártok üljenek a parlamentben és ebbe a szavazók ne szólhassanak bele.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!