Elárulta Pankotai Lili, mit tanul és milyen szakra megy, de a kirúgásáról is beszélt
Élvonalbeli szakemberektől tanul elmondása szerint Pankotai Lili, aki beszélt az iskolaváltásáról, beilleszkedési nehézségeiről és tanulmányairól is.
Az iskola-ügy folytatódik, pereskedés kezdődött Marius Pascan marosvásárhelyi parlamenti képviselő bejelentése szerint.
A magyarellenes megnyilvánulásairól ismert Népi Mozgalom Párt (PMP), a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) valamint a marosvásárhelyi Unirea Főgimnázium és a főgimnázium szülői bizottsága közösen beperelte a román Oktatásügyi Minisztériumot és a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnáziumot az utóbbi tanintézet tavalyi törvénytelennek vélt létrehozása miatt.
Az elindított pert Marius Pascan marosvásárhelyi parlamenti képviselő, a PMP ügyvezető elnöke jelentette be személyes blogján. Közölte: azt kifogásolják, hogy a tárca négy olyan közigazgatási határozatot hozott, amelyek kimondottan a marosvásárhelyi iskola létrehozására vonatkoztak. A keresetet pénteken iktatta a Marosvásárhelyi Táblabíróság.
Marius Pascan kijelentette: elvileg nem ellenzi, hogy a tanügyi törvénynek megfelelően egyházi iskolák működjenek a kisebbségek nyelvén, de nem fogadhatja el, hogy a 2011/1-es tanügyi törvény csak a románokra vonatkozzék, és „egy kisebbség számára fakultatívvá, sőt áthághatóvá váljék minisztériumi rendeletek és sürgősségi kormányrendeletek által, amelyeket álnok módon a parlamenti vakáció idején fogadnak el”.
A képviselő úgy vélte, hogy a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnáziumot „a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) aljas politikai cinkosságával, Budapest megrendelésére, az Orbán Viktor miniszterelnök által kifejtett nyomás hatására” hozták létre. A marosvásárhelyi katolikus iskola e tanév kezdetétől miniszteri rendelettel indulhatott újra, miután több jogi eljárás az intézmény megszűnéséhez vezetett.
A korrupcióellenes román ügyészség (DNA) 2016 októberében kezdte vizsgálni a tanintézet létrehozásának körülményeit, és 2017 szeptemberében emelt vádat ez ügyben Stefan Somesan és Tamási Zsolt ellen. Az ügyészségi vizsgálat és az iskola létrehozásának a részleteit rögzítő tanfelügyelőségi határozat bírósági felfüggesztése a Római Katolikus Gimnázium megszűnéséhez vezetett. Azóta a bíróság visszaküldte a Stefan Somesan volt főtanfelügyelő és Tamási Zsolt iskolaigazgató elleni vádiratot a DNA-nak. A magyar kormány 2017 szeptemberében bejelentette: a tanintézet jogi státusának megszűnte miatt vétót emel Románia OECD-csatlakozása ellen, majd később, amikor Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt az iskola újraalapításáról, Magyarország visszavonta a vétót. Az iskola újraalapításáról 2018 februárjában törvényt fogadott el a román parlament, ezt azonban a román alkotmánybíróság egy hónappal később alkotmányellenesnek minősítette. Az iskola végül az oktatási tárca tavaly augusztus 9-én elfogadott rendelete alapján nyithatta meg ismét kapuját a szeptemberi tanévkezdéskor, immár II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium néven. A tanintézet élére ismét Tamási Zsoltot nevezték ki igazgatónak, aki februárban sikeresen versenyvizsgázott is az igazgatói kinevezésért.
(MTI)