Miközben a magyar kormány plakátokon hirdeti, hogy Brüsszel pénzbüntetéssel és uniós pénzek megvonásával büntetné a migrációt elutasító tagállamokat, az Európai Bizottság teljes tagadásban van. Tényleg pénzzel büntetne Brüsszel, vagy csak a kormány kampányol ezzel?
Utánanéztük, kinek van igaza.
Az alábbiakban kronologikus sorrendben tárgyaljuk az uniós intézmények által e tárgykörben megfogalmazott javaslatokat.
A 2015-ös nagy migrációs válságot követően az Európai Bizottság 2016. május 4-én mutatta be a dublini rendszer reformjára vonatkozó javaslatát. A Juncker vezette testület egy olyan kvótacsomag létrehozását javasolta, amely felső határ nélküli automatikus elosztási mechanizmust javasolt a migrációs válság kezelésére, és menedékkérőnként 250 ezer eurós (77,5 millió forintos) „szolidaritási hozzájárulást” irányzott elő azoknak a tagállamoknak, amelyek nem akarnak részt venni az áthelyezésben.
Fontos elmondani, hogy
a Bizottság javaslata még nem elfogadott uniós jogszabály.
Ahhoz, hogy a Bizottság tervezetéből minden tagállamra kötelező jogszabály legyen, rendes jogalkotási eljárásra van szükség. Ez azt jelenti, hogy az Európai Parlamentnek a Belügyminiszterek Tanácsával együtt jóvá kell hagyja azt. Az Európai Parlamentben elegendő az egyszerű többség egy előterjesztés elfogadásához, a Belügyminiszterek Tanácsában viszont már minősített többségre van szükség. Utóbbiról akkor beszélünk, ha az alábbi két feltétel teljesül: a tagállamok 55%‑a (vagyis a gyakorlatban a 28 tagállamból 16) a javaslat mellett szavaz, és a javaslatot támogató tagállamok az EU teljes népességének legalább 65%‑át képviselik.
Nem szükséges tehát egyhangúság a kvóta elfogadásához, nem vétózhat egyetlen tagállam sem. Amennyiben van az EU-ban 16 olyan tagállam, amelyek támogatja a kvótát (a nyugat-európai, a skandináv, valamint a dél-európai országok támogatják, a V4-ek élesen ellenzik), akkor a javaslatból egy pillanat alatt jogszabály lehet.
A Bizottság egyébként
a nyilvános kommunikációjában nem is tagadja ezt a tervet.
Közleményükben így fogalmaznak: „már a Bizottság eredeti, 2016-os javaslatában is volt egy olyan lehetőség, amely szerint a tagállamok pénzügyi hozzájárulással is kiválthatnák a menedékkérők átvételét. A végső jogszabályról az Európai Parlamentnek és a tagállami minisztereket tömörítő Tanácsnak közösen kell döntenie.”