Külföldön élő magyar professzorok írtak levelet az MTA elnökének

2019. február 21. 17:32

Amerikai és európai magyar professzorok írtak levelet Lovász Lászlónak.

2019. február 21. 17:32

A sikeres alapkutatás előfeltétele a sikeres alkalmazott kutatásnak – hangsúlyozzák Lovász Lászlónak, az MTA elnökének írt levelükben amerikai és európai magyar professzorok.

Mint írják, „aggodalommal figyeljük az MTA jövője körüli fejleményeket és tárgyalásokat. Ehhez a párbeszédhez szeretnénk konstruktívan hozzájárulni néhány tény közreadásával". A levél aláírói a fizikai tudományok területén évtizedek ót dolgozó amerikai és svájci egyetemi professzorok. Az aláírók közül többen start-up vállalkozások alapítói.

„Az alapkutatások és az innováció támogatása a legtöbb nyugati országban világosan elválik egymástól, az innováció csak a bevétel elenyésző hányadát fedezi, az alapkutatás döntéshozói a tudósok, az alapkutatók megítélésében nem játszik számottevő szerepet a szabadalmaik száma" – olvasható a levél legfontosabb gondolatait összegezve az MTA csütörtöki közleményében. 

Az MTA honlapján is olvasható dokumentum szerint a professzorok egyetértenek abban, hogy Magyarországon fontos erősíteni az innovációs törekvéseket, viszont az innováció fejlesztése egy „komplex feladat, amelynek az érdekeltek közötti olyan konstruktív egyeztetésre kell épülnie, ahol a javaslatok tanulmányokkal és tényekkel vannak alátámasztva". „Az állam az alapkutatást meghatározóan fontosnak tartja, és ezért a tudományos kutatásra költött alapok döntő részét erre fordítja" – írják a professzorok.

Kitérnek arra is, hogy az alapkutatás döntéshozói a jelentősebb nyugati országokban a tudósok. A parlamenti költségvetés keretszámai szabják meg, hogy az adófizetők pénze milyen arányban kerül alap- és alkalmazott kutatásra. Azonban e kereteken belül már nem az állam, hanem kutatói tanácsok és programmenedzserek döntenek arról, hogy az alapkutatásban melyik kutató, kutatócsoport és projekt kapjon támogatást – fejtik ki. 

Rámutatnak arra, hogy az innovációs kutatások bevételei a működési költségeknek csak nagyjából 1 százalékát képesek fedezni. Emiatt Nyugaton nem is teszik a kutatócsoportok működését vagy struktúráját függővé az innovációs tevékenységüktől és szabadalmaik számától.

„Az innováció vállalkozói szférája rendkívül kockázatos és csak egy kifejlett vállalkozói ökoszisztémán belül működik" – olvasható a levélben, amelynek aláírói azt remélik, hogy gondolataikkal segíteni tudnak abban, hogy az magyarországi „párbeszéd és döntések szélesebb alapokra és tényekre legyenek építve".

(MTI)

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2019. február 22. 10:55
Az általad páviánnak titulált Palkovics akadémikus. "Még szerencse, hogy te tisztán látol." Nálatok ezt így mondják? Nem vitatkoznék egy ilyen intellektussal.
makám
2019. február 22. 04:18
"Kitérnek arra is, hogy az alapkutatás döntéshozói a jelentősebb nyugati országokban a tudósok. " a legjobb példa erre a cern. horribilis kiadások 20x éve nulla eredmény. vajon hova tűnik az a sok pénz....
zskoncz
2019. február 21. 20:20
teljes levél: https://mta.hu/mta_hirei/nyugati-magyar-professzorok-levele-lovasz-laszlonak-109404?utm_source=mandiner&utm_medium=link&utm_campaign=mandiner_201902
Kup Lung
2019. február 21. 18:10
Azt hiszem ezekkel a jelenlegi MTA elnök is tisztában van. Nem látom mi ebben a segítség . ------ Illetve általában elfelejti szinte minden az ügyben megszólaló , hogy a tudósaink azért nem ülhetnének csak az alapkutatások babérjain mert nálunk ipari kutatóintézetek gyakorlatilag nincsenek mert (sajnos) gyenge a magyar ipar (ami még a kezünkben van ) így nem tudják ellátni a kutatás és az innovációs tevékenységet mint máshol pl. egy Siemensnél . ------- Itt alapvetően most már bizalmatlansági légkör van . Így a kormány megújítási szándékát inkább elkobzó szándéknak veszi az MTA . Pedig nemhogy egy ilyen kis ország de még a nagyobbak is koncentrálják az erőiket . Jó lenne ha az ország érdekét nézné mindenki (politika és tudósok )és nem a saját érdekeit helyeznék előre . Hogy változás kell az biztos . De hogy jó irányban sikerüljön abban közös a felelősségük .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!