ITM: Teljesítményalapú finanszírozásra van szükség a MTA-nál

2019. február 12. 15:46

Teljesítményalapú finanszírozásra van szükség az MTA-nál, mert Magyarország a nemzetközi innovációs rangsorokban és a szabadalmak számát tekintve is lemaradásban van – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium kedden.

2019. február 12. 15:46

Teljesítményalapú finanszírozásra van szükség a Magyar Tudományos Akadémiánál (MTA), mert Magyarország a nemzetközi innovációs rangsorokban és a szabadalmak számát tekintve is lemaradásban van – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kedden az MTI-vel.

Az akadémiai kutatóintézetek beadott szabadalmainak száma igen elenyésző volt az elmúlt években, miközben évente 17 milliárd forintos támogatást kapnak az államtól – írja a közlemény, amely szerint a kormány arra hatalmazta fel az ITM-et, hogy tegye egységessé és hatékonnyá Magyarország teljes kutatás-fejlesztési rendszerét.

A Professzorok Batthyányi Köre által felvázolt és Palkovics László innovációs és technológiai miniszter által üdvözölt alapítványi struktúra olyan megoldást jelenthet, amelyben mind a kormány, mind az MTA köztestülete hatékony és független szakmai testületeknek adja át az irányítási jogokat – olvasható közleményben.

A minisztérium szerint az új működési elvek lefektetéséről még ezen a héten konstruktív párbeszéd kezdődhet. Az átalakítás semmilyen módon nem érinti az MTA köztestületét, annak működését és finanszírozását, az MTA zavartalan működéséhez szükséges pénzügyi fedezet biztosított.

„Sajnálattal látjuk, hogy az MTA ügye az európai parlamenti választási kampány terébe került, és sok szereplőnek a szakmai párbeszéd helyett a hangulatkeltés fontosabb" – fogalmaz az ITM közleménye.

Mint írják, különösen hiteltelen, hogy „az éppen kampányoló ellenzéki pártok is beszálltak az MTA körüli hangulatkeltésbe, miközben az MTA-t egyedül a Gyurcsány-kormány akarta beszántani". A közlemény felidézi, hogy Kóka János akkori gazdasági miniszter 2006-ban azt mondta, „az MTA-nak azon területeit, amelyek nem szolgálják közvetlenül a versenyképességet, a földdel kell egyenlővé tenni".

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zakar zoltán béla
2019. február 12. 18:03
Habókosok szírre szarára semmit!
OberEnnsinnen
2019. február 12. 16:57
"Mi tartozzon az innovációs infrastruktúrába és ez mekkora legyen? Erről lenne érdemes vitázni." Így igaz. Az első lépés lehet: az innováció hasznosítója mintegy lízingeli az innovációt magát, mindaddig, míg végül a birtokába kerül a teljes tulajdonjog. A tőkeszegény magyar gazdaság-tudomány talán ezzel kezdhetné. Igen, de ki lesz a hasznosító, egyáltalán hogyan találkozik a kettő? Valamiféle ügynökség, iparáganként, a Filmalap mintájára, elindítani kicsiben, ám a titkosság-diszkréció biztosítása megoldhatatlannak látszik. Ehhez állami pénzek kellenek, ami ismét a korrupció, az új fejlesztések eltulajdonítása, kijátszása veszélyét hordja magában. Ha kaució ellenében lehet betekintést nyerni egy-egy projekt vázlatába, az már az első lépés lehetne. A második, a pályázó referenciaképessége ésatöbbi, valahogy így, de kényes téma ez. És egy szegmens a tőke nélküli, kockázati alap, abszolút kezdőknek, ezt is ki kell találni.
emhem
2019. február 12. 16:25
az mta nem az innováció helye. az mta a tudomány helye. az mta kiválóan teljesít tudományos területeken. egyedül annyi erc-grantet nyert, mint egész csehország vagy lengyelország. a magyar innováció problémáit egyszerűen _nem lehet_ az akadémia nyakába varrni. sokkal inkább lehet ezért az egyetemek gyenge színvonalát hibáztatni. de mindenképpen: ha magasabb színvonalat szeretnénk, akár egyetemeken, akár az mta-n, ahhoz _több pénz_ kell. nem kevesebb. márpedig a magyar felsőoktatás (és az mta is) kórosan alul van finanszírozva*, a fidesz pedig szisztematikusan sorvasztja el a magyar tudományos életet. * ez alól persze kivételek a baráti, de értékelhető tudományos teljesítményt nem nyújtó egyetemek: a corvinus, a pázmány, a közszolgálati egyetem vagy épp a testnevelési egyetem.
zolizolizoltan
2019. február 12. 16:21
A szabadalmak számának vészes csökkenéséért nem az Akadémia felelős, hanem az iparnak és a mezőgazdaságnak nincs igénye a szabadalmakra. Egy céges munka mindig jó pénzes munka az akadémiai kutatóhelyen és mondhatom, kitörő örömmel fogadják, ha egy cég beesik hozzájuk kutatási igénnyel. Az iparunkat és a mezőgazdaságunkat kell felhozni arra a szintre, hogy igényeljék a kutatás-fejlesztést. Könnyű lenne, ha az a megoldás, hogy szétrúgjuk az Akadémiát és létrehozunk valamiféle másik szervezetet. Na bumm, és akkor mi van? A cégek ide sem fognak beesni kutatási igénnyel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!