Századvég: A képviselők bűnt követhettek el azzal, hogy „betörtek az MTVA székházába"

2018. december 17. 20:12

Az ellenzéki képviselők félretájékoztatják a közvéleményt – írja a Századvég hétfői politikai elemzésében.

2018. december 17. 20:12

A Századvég szerint az ellenzéki képviselők, akik „áldozatként állítják be magukat" félretájékoztatják a közvéleményt.

A cég hétfői, MTI-hez eljuttatott politikai elemzésében azt írta, a képviselők „mentelmi jogukra hivatkozva törtek be és zavarták meg egy nemzetbiztonsági szempontból különlegesen védett intézmény működését”, ez pedig bűncselekménynek számít a törvény értelmében. Hozzátették: az MTVA tájékoztatási kötelezettségét minden helyzetben szavatolni kell, így katasztrófa vagy rendkívüli helyzet esetén is.

Ebből a Századvég szerint az következik, hogy mentelmi joggal való visszaélés történt akkor, amikor az ellenzéki politikusok csoportja erőszakkal megpróbált beférkőzni a köztelevízió egyik stúdiójába, hogy megzavarja az élő adást – olvasható az elemzésben. Hozzáfűzték, hogy bár az országgyűlés képviselői igazolvány valamennyi közigazgatási szervbe, valamint a közintézetekbe és közintézményekbe történő belépésre jogosít, e jogosultság gyakorlása nem eredményezheti az érintett szervek vagy intézmények rendeltetésszerű működésének aránytalan sérelmét. A székházba behatoló képviselők viselkedése viszont „fölveti e sérelem bekövetkezett megvalósulásának lehetőségét” – írták.

A közérdekű üzem működésének megzavarása bűncselekménynek minősül, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, de a büntetési tétel kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel is járhat, ha a bűncselekményt csoportosan, esetleg bűnszövetségben, vagy különösen nagy kárt okozva követték el. Aki a bűncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt három évig, különösen nagy vagy ezt meghaladó kár okozása esetén egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető – közölte a Századvég. 

Az elemzésben kitért a december 12-én a Parlamentben történtekre is. Álláspontjuk szerint a rendzavarás kapcsán az Országgyűlés kormánypárti többsége higgadtan reagált, az Országgyűlés általános fegyelmi gyakorlata pedig megfelel a nyugat-európainak. Példaként említették, hogy 2010-ben a Bundestag CDU-s elnöke, Norbert Lammert néhány felszólítás után kitiltotta az ülésről a baloldali Linke számos képviselőjét, akik egy afganisztáni katonai beavatkozás áldozatainak nevével transzparenseket lobogtattak. A hazai szabályozás és alkotmányos gyakorlat így összességében konform az irányadó nyugat-európai tapasztalatokkal – írták.

(MTI)

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
basatu
2018. december 18. 08:24
Az ellenzéki csürhe folyamatosan törvénytelenségeket követ el ez nyilvánvaló.Ebből következik hogy Jogi úton kell eljárni velük szemben.Tehát mindent elkel követni hogy ne követhessenek el újabb törvénysértéseket.Az uniónak és más nyugati csürhe szervezeteknek meg nincs joga beleugatni a dolgainkba,itt a magyar törvények érvényesek,és a szerint kell leszámolni a csürhével.
öszödibeszéd
2018. december 18. 05:13
Az MTVA ostromában részt vevő politikusokban közös az, hogy egyikőjük sem jogvégzett ember, lövésük sincs arról, hogy milyen komoly jogsértéseket követtek el. Folyton csak azt szajkózták, hogy képviselőként bármit megtehetnek, nekik mindent szabad.
yndi
2018. december 18. 00:20
Azoknak, akiket jogi elemzés érdekel: https://index.hu/velemeny/olvir/2018/12/17/mtva_kepviselo_biztonsagi_or_eroszak/?fbclid=IwAR05efQBfq6aRdi6AROHhAg_6NGFuklqJOjyCQVwe0J9olFSeilOFXC_Tvs
xoltan
2018. december 18. 00:11
Ebbe a tájékoztatási kötelezettség dologba nem mennék bele a helyükben. Könnyen kiderülhet hogy akkor sem teljesül ha senki nem zavarja őket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!