Megnyitották az Új világ született 1914-1922 című kiállítást pénteken a Várkert Bazárban. Az első világháború világtörténelmi hatását bemutató tárlat nyitóünnepségén Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára és Schmidt Mária a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a kiállítás főkurátora mondott beszédet.
Rétvári Bence köszöntő beszédében hangsúlyozta: magyarként nincs okunk szégyenkezni az első világháború miatt, „emelt fővel nézhetünk vissza a dédapáinkra és ükapáinkra, hiszen Magyarországért, a hazájukért harcoltak”. A hőseink megérdemlik, hogy a nemzeti hőskultusz elhallgatásának évtizedei után ismét emlékezzünk rájuk – mondta az államtitkár, a világháborús Centenáriumi Emlékbizottság tagjaként arra is kitérve, hogy az emlékév kapcsán, több, mint hatszáz emlékművet újítottak fel.
Az volt a célunk, hogy „mindenhol, ahol kőbe van vésve – akár mészkőbe, akár márványba – a magyar hősök neve” méltó körülményeket teremthessünk – fogalmazott.
Száz éves háború
Schmidt Mária, a kiállítás főkurátora beszédében kijelentette: az első világháború Európa legújabb kori történelmének, legfontosabb eseménye volt, mert a világégés „nyomán új világ született, annyira idegen és félelmetes világ, hogy száz év távolából sem érezzük benne otthon magunkat.”
A legkevésbé sem túlzás azt állítani, hogy „ami az első világháború után történt, az magában hordozta a másodikat, majd a hidegháborút, a diktatúrákat, a kommunistákat, a fasisztákat és a nácikat – a huszadik század százéves háborúját” – emlékeztetett Schmidt, kiemelve: „az első világháborúnak nem voltak győztesei”,
csak egy vesztese: Európa.
A kiállítás főszervezője elmondta, a kiállítás nemzetközi összevetésben is egyedülálló, ugyanakkor nem történelmi közhelyeket idéz fel, hanem őszinte és szókimondó. Ennek megfelelően várhatóan vitákat is fog generálni.
Lezárni a huszadik századot
„Ha békét akarsz, emlékezz a háborúra” – idézte megnyitó beszédében Kövér László, hozzátéve: az első világháború nem ért véget, mert „a következményeivel Európa mind a mai napig nem tudott megbirkózni”. A világégés válságok sorozatát indította meg Európa történelmében. A huszadik századdal olyan világ született, amelyet le kell zárni.