November 9-10-én került sor az MTA Tóth Kálmán utcai épületében a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport és az ELTE BTK Néderlandisztikai Tanszékének közös konferenciájára „Úton – menekülés, mobilitás, integráció az első világháború után Magyarországon és Közép-Európában” címmel.
A kétnapos rendezvényen számos hazai és külföldi szakember vett részt, és osztotta meg kutatási eredményeit a résztvevőkkel. A Hajnal István Kör két évvel ezelőtti éves konferenciája is a migráció témáját járta körül, de a mostani alkalomhoz hasonló, összegző konferenciára a szervezők szerint még nem került sor a magyar történettudományban az első világháború utáni menekültkérdésről.
A kétnapos összegzést Fodor Pál, az MTA BTK főigazgatója és René van Hell, Hollandia magyarországi nagykövete nyitotta meg, hangsúlyozva a téma aktualitását és a tanulságok levonásának szükségességét. A bevezető előadást a téma elismert szakértője, Peter Gatrell (University of Manchester) tartotta, aki számos módszertani kérdést feszegetett, a menekültek története helyett a menekültség (refugeedom) fogalmát ajánlotta a kutatók figyelmébe. Elsősorban orosz, örmény, balti példákon keresztül összefoglalta a 20. századi menekültek történetét, a velük kapcsolatos állami politikák modelljeit és a továbbgondolás lehetséges útjait.
Családok és nemzetiségek
Az első panel inkább a menekültkérdés intézményi kezelését érintette – szó esett az első világháború alatt Galíciából Ausztriába érkező zsidó menekültekről (Barbara Lambauer), a keletről menekülők ellentmondásos fogadtatásáról és az állami, önkormányzati szintek közötti ütközésekről (Pálvölgyi Balázs), valamint két Trianon utáni kérdésről: a Magyarországon élő horvát politikai menekültekről (Hamerli Petra) és az utódállamok állampolgárság-politikájának mozgatórugóiról – Csehszlovákia példáján (Gaucsík István).
A második blokk előadói főképp személyes és családi történeteken keresztül járták körül a kérdést – a résztvevők megismerhették egy erdélyi család benyomásait bőséges családi levelezés alapján (Bartha Ákos), magyar arisztokrata nők élményeit (Bittera Éva), 1916-os erdélyi magyar menekültek elhelyezését az északkelti vármegyékben (Suslik Ádám), valamint a háború után egy görögkatolikus és vélhetően részben román származású, mégis működését Magyarországra áttevő makói juhászcsalád sajátos történetét (Nagy Gábor).