Tim Marshall (1959) brit újságíró, író, külpolitikai szakértő. Külügyi tudósítóként és szerkesztőként dolgozott brit rádióknak és tévécsatornáknak, a BBC-től a Sky News-ig. Tizenkét háborúból tudósított, sokat foglalkozott a délszláv polgárháborúkkal és az iraki és afganisztáni háborúval is.
Több könyvet is írt külpolitikai kérdésekről, nemrég jelent meg magyarul A földrajz fogságában - Tíz térkép, amelyek mindent elmondanak arról, amit tudni akartál a globális politikai folyamatokról c. könyve a Park Kiadó gondozásában (recenziónkat a könyvről itt olvashatják).
Most Tim Marshallt faggattuk munkájáról és a geopolitika mai összefüggéseiről.
***
Tizenkét háborúban járt eddig haditudósítóként – megkérdeztük tőle, mi volt a legveszélyesebb pillanat, amit háborús helyzetben átélt? „Nem igazán nevezném magam kifejezetten »haditudósítónak«, inkább olyannak, aki már tudósított különböző konfliktusokról. Hogy mi volt a legveszélyesebb pillanatom? Mindegyik, mert mindenhol csak egy másodpercre vagy távol a veszélytől. Talán kiemelném a holland tengerészgyalogosokkal való járőrözést Helmand tartományban, Afganisztánban, vagy amikor magamat álcázva kellett utaznom Bagdadban, ráadásul a 2004-2006 közötti időszakban, amikor a legtöbb emberrablás történt, de a szíria, homszi utazásomat is megemlíteném".
A háborúkat egyesek heroizálják, sokan mások a földi pokolnak írják le: Marshall egy fő tanulságot szűrt le a háborúk világából: „A rossz szándékú embereknek nagyon könnyű szétválasztania, és nagyon könnyű egyesítenie is bennünket”. A brit újságíró eddig öt könyvet írt, az egyik a zászlók világát dolgozza fel. „A könyv leginkább az identitásról, történelemről és nacionalizmusról szól – a zászlók csak egyszerű eszközök, amelyekkel el lehet mesélni ezeket a történeteket”.
Magyarországon 2018-ban jelent A földrajz fogságában című könyve. De mi inspirálta a könyv megírásához? „A tudósítói karrierem alatt gyakran gondoltam úgy, hogy hiányosak az ismereteink a konfliktusok topográfiájával kapcsolatban, pedig részben ez határozza meg azt, ami történik. A könyv azt próbálja elmagyarázni, hogy a földrajz miként befolyásolja az eseményeket.”