Nemrég megtámadták a szociálpszichológia egyik legjelentősebb kutatásának, a stanfordi börtönkísérletnek hitelességét. Ben Blum közel ötven év távlatából igyekezett cáfolni a vizsgálat eredményeit, ezzel új fejezetet nyitva a pszichológia történelmében. A pszichológus társadalom alapjait megrengető vádakra Philip Zimbardo, a börtönkísérlet vezető kutatója most a Mindset Pszichológiának nyilatkozva válaszolt.
Philip Zimbardo elhíresült vizsgálatában fiatalokat monitoroztak, akiknek – egy véletlenszerű választás alapján – börtönőrök és rabok szerepét kellett eljátszaniuk. A kísérletet azonban kénytelenek voltak a tervezettnél hamarabb befejezni, ugyanis a börtönőrök és a rabok viselkedése is drasztikusan megváltozott. A felügyelők annyira beleélték magukat a szerepbe, hogy kegyetlenül és megalázóan viselkedtek a fogvatartottakkal, akik erre rosszul reagáltak. Végül a helyzet annyira eldurvult, hogy a kísérlet vezetése idő előtt felfüggesztette a kutatást.
Blum cikkében több ponton megtámadta a kísérletet, s állításait hangfelvételekkel igyekezett igazolni. Az őt és kísérletét ért vádakra Philip Zimbardo június 20-án a Mindset Pszichológiának küldött közleményében válaszolt. Tanulmányok összeszedettségét idéző cáfolatában a kutató hat pontban foglalta össze az őt ért vádakat, s fejtette ki azokhoz kapcsolódóan véleményét.
Szisztematikus cáfolat
Zimbardo cáfolta a vádakat, melyek szerint az őröket befolyásolták volna. Blum véleménye szerint a felügyelők utasítást hajtottak végre, mikor kegyetlenek voltak, Zimbardo viszont azt állítja, csak olyan instrukciót adtak, hogy a kísérleti személy képzelje el, miképp viselkedne egy „kemény” börtönőr – nem szabták meg azt, konkrétan mit tegyenek.
Blum feltételezését, mely szerint a vizsgálat egyes résztvevői azért kegyetlenkedtek, hogy a Zimbardo által elképzelt eredményeket hozza a kutatás, a pszichológus szintén cáfolta. Zimbardo részletesen szemlélteti, miket csináltak az őrök, majd hozzáteszi: szerinte „egyértelmű, hogy az ehhez fogható cselekedetek túlmutatnak egy feltételezett szerep eljátszásán, amelyben a »keménykedő őrt« kell alakítani”.