„Ébresztő Európa!” – ezzel a felütéssel rendeztek beszélgetést Douglas Murray Európa furcsa halála című könyvéről Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője és L. Simon László országgyűlési képviselő részvételével kedden.
A moderátor, Megadja Gábor a könyvet azzal vezette fel, hogy nem sok újdonsággal szolgál a magyar olvasó számára, mégis mind Nyugat-Európában, mind Magyarországon hamar sikerkönyv lett.
Gulyás Gergely szerint az utóbbi oka az lehet, hogy Murray állásfoglalása „önigazolást jelent” a magyarok számára, hiszen a szerző tudományos alapokon, de publicisztikai közérthetőséggel mutatja be a migráció okozta európai válságot, ami üdítő a gyakran leegyszerűsítő kampányszlogenek után. L. Simon László is azzal méltatta a könyvet, hogy „nem a plakátok és a leegyszerűsítő kommunikáció nyelvén”, hanem „történelmi keretrendszerbe ágyazva próbálja fejtegetni az okait Európa jelenlegi válságának”.
Gulyás Gergely meglátása szerint Murray rátapint egy fontos történelmi változásra:
a migrációról folytatott európai vita a klasszikus liberalizmus halálát jelenti a kontinensen.
Míg korábban azt hittük, hogy a szólásszabadság közös európai érték, addig azt látjuk, hogy a kontinens nagy részén nem lehet szabadon vitatkozni a migráció és az iszlám megítéléséről. Az Európában ma zajló politikai diskurzusok arról árulkodnak, hogy „Európában teljes egészében elvált egymástól a jólét és önazonosságtudat”, ami sebezhetővé teszi a kontinens országait:
„A gazdagság az önvédelemre való képesség hiányával párosulva még kifejezetten veszélyes is, hiszen ez az, ami vonzóvá teszi Európát mindazok számára, akik a saját kultúrájukhoz ragaszkodva szeretnének itt új hazát teremteni” – jelentette ki Gulyás, egyértelművé téve azt is, hogy a szerzőhöz hasonlóan a politikai iszlámot is ebből a szempontból ítéli meg.
L. Simon László elismerte, hogy Murray kifejezetten pesszimista jövőképet fest az olvasó elé, de hangsúlyozta: nem szabad lemondani Nyugat-Európáról, mert „nagyon nehéz szigetként megmaradni Európában”. Szembe kell nézni azzal a ténnyel, hogy „ha Németország térdre kényszerül, akkor előbb-utóbb mi is térdre fogunk kényszerülni”. Ezért „számunkra nem csak Magyarország fontos, hanem egész Európa megmaradása alapvető létkérdés.”