A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című konzervatív vasárnapi német lap Feudális Magyarország címmel közölt kommentárt, amelyben kiemelték, hogy Orbán Viktor „egyértelmű demokratikus felhatalmazást kapott a kormányzás folytatására”.
FAS: Nagyképű a vidékiek leostobázása
Az ellenzéket ugyan hátrányos helyzetbe hozta a kormánypárt „túlhatalma” a sajtó és a pénzügyek területén, a kétharmados többség pedig a választási rendszer sajátosságaiból adódik, „de a választás szabad volt, és a választók 49 százaléka Orbánra szavazott”.
Szembeötlő a Fidesz nagy támogatottsága vidéken, amire az a bevett magyarázat, hogy a kormányközeli médiából „szűretlenül és zavartalanul zuhogott a propaganda az emberekre”, akik vidéken és a kisvárosokban „visszamaradottak és nem eléggé képzettek, ezért fogékonyak a nemzeti és idegenellenes lózungokra”.
Ez a magyarázat azonban „nagyképű”, és nem ragadja meg a lényeget – emelte ki a FAS, kifejtve, hogy „a puszta mélyén is tud olvasni a legtöbb ember, és hozzáfér az internethez”. A Fidesz vidéki sikerének magyarázatához a „függőségi-, és kliensviszonyokat” kell vizsgálni.
A párt az utóbbi nyolc évben sok embert juttatott előnyökhöz, és ezeket Orbánnak tulajdonítják, a hátrányokat viszont Soros Györgyre, „Brüsszelre vagy a migránsokra kenik”. Újraosztották a dohányárusítási jogokat és állami földeket, sok embert közvetve vagy közvetlenül az állam foglalkoztat, az üzemeknek pedig abból kell kiindulniuk, hogy jó viszonyt kell ápolni a „fideszes hatalmasságokkal”, különben előfordulhat, hogy a megszokottnál alaposabb adóellenőrzés következik. Vagy ott van az az „otromba, de hatásos trükk”, hogy egy törvénnyel csökkentik az energia árát, és a szolgáltatókat kötelezik, hogy a számlán tüntessék fel, hogy „a fogyasztó mekkora engedményt köszönhet a kormánynak” – fejtette ki a FAS.
Mint írták, bírálók szerint „egyfajta modern feudális rendszer” alakult ki. Hangsúlyozták: a stabil kormányzáshoz Orbánnak elég, ha minden második ember gondolja azt, hogy a rendszer kedvezményezettjei közé tartozik.