Az új amerikai adminisztráció a republikánus többségre támaszkodva „az élet és a politika számtalan pontján” nagyon hasonlóan gondolkodik, mint Magyarország – mondta Németh Zsolt fideszes külpolitikus.
Új fejezet nyílhat a magyar-amerikai kapcsolatokban, hiszen a két ország nagyon sok kérdésben hasonlóan gondolkodik – mondta Németh Zsolt (Fidesz), az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke pénteken az Országházban.
A politikus a Budapestre látogató amerikai kongresszusi delegáció tagjaival egyeztetett, majd az azt követő sajtótájékoztatón kifejtette: az amerikai delegáció látogatása azért is időszerű, mert a napokban ünnepeljük a Szent Korona visszatérésének a 40. évfordulóját. Jimmy Carter korábbi amerikai elnök döntése volt a korona visszaadása Magyarországnak, és ő most levélben köszöntötte Magyarországot, a magyar népet és az Országgyűlést – közölte.
A képviselő szerint a korona visszajuttatásával a szuverenitás „egy kis szeletét kaptuk vissza”, és ez beleilleszkedett a rendszerváltozás folyamatába, ahogyan George Bush volt amerikai elnök 1989-es látogatása is. Németh Zsolt hangsúlyozta: úgy tűnik, új fejezetet nyithatnak a magyar-amerikai kapcsolatokban ezekben a hónapokban. Az új amerikai adminisztráció a republikánus többségre támaszkodva „az élet és a politika számtalan pontján” nagyon hasonlóan gondolkodik, mint Magyarország – vélekedett.
Kiemelte: ebben a tekintetben különösen jelentős a globális biztonság és a belső biztonság, a migráció, a kerítésépítés kérdése is. A két ország hasonlóan gondolkodik a társadalompolitikáról, a család, a keresztény értékek jelentőségéről. Remélhetőleg ez az új szakasz nagyon gazdag fejezete lesz a kétoldalú kapcsolatoknak, mert szükség lenne elmélyíteni a magas szintű politikai kapcsolatokat, hasonlóan a gazdasági és a biztonságpolitikai együttműködéshez – mondta.
A képviselő kitért rá: Magyarország fontos külpolitikai prioritása Közép-Európa építése, ezért volt lényeges Donald Trump amerikai elnök tavalyi varsói látogatása. „Amit ott elmondott, azt úgy éreztük, hogy nekünk mondja” – fogalmazott, felidézve: Trump arról beszélt, hogy a hagyományos értékek talaján kell állni, „Isten, haza, család és a szabadság volt az a négy érték”, amelyet az amerikai elnök varsói beszédében kihangsúlyozott. Mint mondta, Közép-Európa építése nemcsak a mi érdekünk, hanem mindazoké, akik látják a lehetőséget ebben a térségben, és az Egyesült Államok mindenféleképpen ilyen.
Németh Zsolt arról is beszélt, hogy a megbeszélésen Ukrajna is téma volt. Magyarország Ukrajna jövőjét Közép-Európában képzeli el, messzemenőkig támogatja Ukrajna területi szuverenitását és integritását, de szeretné, ha az ország „egy demokratikus jogállamot építene”, amelyben az emberi és kisebbségi jogok biztosítottak, és a kárpátaljai magyarok megőrizhetik a saját iskolarendszerüket – jelentette ki. Megjegyezte: az amerikai delegáció tagjai a miniszterelnökkel és a házelnökkel is találkoznak.
Dennis Ross floridai republikánus képviselő a sajtótájékoztatón elmondta: országa szívesen segít Magyarországnak az energiaellátás diverzifikálásában. A magyar gazdaság nagyon jól teljesít, sokat elért közép-európai, illetve visegrádi partnereivel az elmúlt időben, és ez jó lehetőséget teremt az amerikai gazdasági együttműködés szorosabbra fűzésére – mutatott rá. Az amerikai politikus megerősítette, hogy a két ország valóban hasonló értékeket követ, fontosnak tartják a hagyományos és családi értékeket, a gazdasági teljesítményt és a határvédelmet.
Úgy vélte, delegációja budapesti látogatása jelentősen hozzájárul a kétoldalú kapcsolatok megerősítéséhez. Kérdésre David Ross elmondta: igyekeznek tető alá hozni Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump találkozóját, ez idő kérdése. Ugyancsak kérdésre azt mondta: megbeszélésein téma az orosz befolyás, a kiberbiztonság kérdése.
(MTI)