2025 a német gazdaságban
A The Economist egyik 2024 augusztusi címlapján újfent „Európa beteg emberének” nevezte Németországot.
Közel két százalékot csökkent az államadósság tavalyhoz képest.
A múlt év végén 27 359 milliárd forintot tett ki az államháztartás névértéken számolt bruttó konszolidált – úgynevezett maastrichti – adóssága, ami a bruttó hazai termék (GDP) 72,1 százalékának felel meg az egy évvel korábbi 73,9 százalékkal szemben – jelentette a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján hétfőn a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A nominális államadósság az elmúlt évben 390 milliárd forinttal emelkedett, amiből a devizaadósság átértékelődése 52 milliárd forintot tett ki.
Az Eximbank adósságát is figyelembe véve az uniós módszertan szerint számolt maastrichti adósság 1,9 százalékponttal magasabb, a GDP 74,0 százaléka volt az egy évvel korábbi 76,0 százalékkal szemben. Az államháztartás nettó finanszírozási igénye (hiánya) 2017-ben 722 milliárd forint, a GDP 1,9 százaléka volt a pénzügyi számlák előzetes adatai szerint. Ugyanakkor a tavalyi negyedik negyedévben az államháztartás finanszírozási oldalról számított nettó finanszírozási igénye a negyedéves GDP 6,2 százalékát, 648 milliárd forintot tett ki.
A tavalyi negyedik negyedévben a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 383 milliárd forint, a helyi önkormányzatoké pedig 344 milliárd forint volt, míg társadalombiztosítási alapok finanszírozási oldalról számolt nettó többlete 79 milliárd forintot tett ki.
A háztartások megtakarításai tavaly a GDP 5,2 százalékának megfelelő összeg, 1959 milliárd forint volt, 366 milliárddal több az előző évinél. Ebből a negyedik negyedévre a negyedéves GDP 7,1 százaléka 749 milliárd forintot jutott, ami 2015 eleje (első negyedéve) óta a legmagasabb összeg. Mivel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csak a jövő hónap elején közli a negyedik negyedéves GDP nominális értékét negyedik negyedévére vonatkozó adatokhoz az MNB a saját GDP-becslését használta.
Az MNB közölte, hogy a mostani adatközléstől kezdődően, a pénzügyiszámla-statisztika keretében, kiegészítő információként közzéteszi az államháztartás Eximbankkal együttes maastrichti adósságát is. Az Eurostat módszertani döntése értelmében ez a kibővített adósság-kategória lesz a későbbiekben a magyar kormányzati szektor maastrichti adósságának fő mutatószáma. A jegybank módszertani közleménye megjegyzi, mivel a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) hitelintézetként működő pénzügyi intézmény, adatai a pénzügyi vállalatok szektorban szerepelnek az MNB statisztikáiban. Mint hozzátették azokban az időszakokban, amikor nem történt transzferként elszámolt állami tőkeemelés, az Eximbank adatainak figyelembevétele nem módosítja érdemben az államháztartás nettó pénzügyi vagyonát, illetve nettó finanszírozási képességét.
(MTI)