„Sokszor a téboly határán vagyok. Nem ezeréves múmiákat keresünk, hanem olyan képeket, amik száz éve vagy a háború után még megvoltak” – mondja a „képvadász”, aki biztos benne, hogy az elveszett képek megvannak valahol. „Nem hiszek abban, hogy megsemmisültek.” És az elmúlt évek őt igazolják, bizakodásra ad okot a javuló tendencia: a világ minden pontjáról kerülnek elő lappangó festmények. „Sok forrás maradt fent arról, kihez kerültek végül a képek, ezen a nyomon szinte mindig el lehet indulni.”
„A képek megtalálnak engem, csak olyan helyzetbe kell hozni magam, hogy könnyen megtalálható legyek. Sokszor van, hogy bizonyos tárgyak azokhoz kerülnek végül, akik nagyon akarják őket. Ez nagyon mágikusnak hangzik így, de én abszolút hiszek ebben.”
Talált már főművet ágyneműtartóban lapulva, az e-Bay-en, volt kép amiért Ausztráliáig utazott, de olyan is előfordult, hogy a keresett festmény hosszú évekig két utcányira lógott Barki otthonától, egy nappali falán. „Legutóbb Brazíliában került elő egy Ziffer-kép, Új-Zélandon egy Berény-kép, de a világon bárhol lehetnek magyar műremekek, bármely környező országban, Amerikában, Svájcban, Franciaországban vagy Németországban.” A műkereskedelem elég ingoványos talaj, sok kép cserél gazdát titokban – mondja, és hozzáteszi: ennek ellenére a megtalálásokban is a műkereskedelem az egyik legnagyobb segítség a magas árak miatt. „Ha innen közelítünk, a tulajdonosoknak is érdeke, hogy a művek előkerüljenek.”
A Stuart Little-ben felbukkant Berény-képet például 250 dollárért vette meg valaki Amerikában, majd hazakerülése után egy magyar árverésen 70 millió forintért kelt el.
Az elmúlt években a magyar modernizmus festészete olyan világhírű múzeumokban mutatkozott be, mint a párizsi Musée d'Orsay vagy a bécsi Kunstforum. A nemzetközi kiállítások nem titkolt célja, hogy visszahelyezzék a kánonba azokat a magyar festőket, akik ott voltak az élvonalban, de az ismeretlenségig kikoptak, mert nincsenek meg a képeik. „Ez egy ördögi kör, de én mégis reménykedem abban, hogy ezek a nagy kiállítások hozzájárulnak ahhoz, hogy előkerüljenek ezek a művek. Rendszeresen meg kell jelenni nemzetközi fórumokon, és jó lenne egy összehangolt külföldi kampányt is indítani” – összegzi misszióját a szakember.