Frank Füredi: A célkeresztben Magyarország

2018. január 26. 17:40

A magyar származású tudós szerint kultúrharc folyik Európában.

2018. január 26. 17:40

Kultúrharc folyik Európában, a szembenálló felek Brüsszel és Kelet-Közép-Európa, a célkeresztbe pedig Magyarország került – állítja új könyvében Frank Füredi szociológus professzor. A magyar származású, angliában élő tudós az Echo TV vendége volt. 

A célkeresztben: Magyarország című kötetről írt recenziónkat itt olvashatja.

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
makapaka2
2018. január 29. 13:34
Fletó, látva Orbán sikerét, lassan olyanná válik mint egy veszett állat, aki mindenkibe beleharap, és egyre veszélyesebbé válik.
annamanna
2018. január 29. 07:33
A világháború alatt egy német katona megfigyelései Magyarországon (később Nobel-díjas író lett): "A mezőgazdasági iskola ablakából figyeli a vasútállomás felé tartó bevonulókat és összehasonlítja azokkal, akikkel esti sétái során találkozik a város központjában. A bevonulók láthatólag a legszegényebb réteghez tartoznak, ruhájuk elnyűtt, gyakran még cipő sincs a lábukon, míg az esti sétáló aranyifjúság jólöltözött s jómódú, akárcsak az elegáns magyar tisztikar. Ebből arra következtet, hogy a békés felszín igazságtalan államot takar. Amennyire lehet, igyekszik szóba elegyedni a magyarokkal, a nyelvi akadályok ellenére is. Nem tudhatjuk, vajon jól értette-e például azt a helyi úszómestert, akivel időnként Magyarország politikai berendezkedéséről beszélgetett, amíg bajtársai a mindennapos sportfoglalkozás keretében a városi uszodában úsztak. (Böll, aki egész életében szívesen úszott, még be nem gyógyult hátsebe miatt nem tarthatott velük.) Böll maga sem tudja, hogy amit érteni vélt, az az úszómester véleménye-e; igyekszik egész gesztikulációját bevonni a hallottak értelmezésébe. Azt hámozza ki végül is a tört német beszédből, hogy a magyarok inkább szerették volna, ha márciusban a németek nem barátként szállták volna meg Magyarországot, hanem ellenségként. Vagyis azt várták, hogy ne erősítsék meg a jelenlegi társadalmi berendezkedést, hanem alakítsák át német mintára. Böllnek már van annyi politikai tapasztalata, hogy ezt legalábbis naiv elképzelésnek tartsa. A megszállás sohasem hozhat szabadságot, írja feleségének egy hasonló véleményt kommentálva. Élményt jelent számára a cigányokkal való találkozás is. Ugyanakkor nem győz csodálkozni azon, hogy milyen kevesen vannak. Hiszen Magyarországot otthon csak „Cigányország"-ként emlegették. Ha csak teheti, beszédbe is elegyedik velük. (Nem árt itt emlékezni arra, hogy a cigányokat, mint „aszociális", „nép- és államellenes" fajt a náci rezsim kezdettől fogva épp úgy üldözte, mint a zsidókat.) Egyikük arra akarja rávenni Böllt, hogy szökjenek meg együtt - el a csapattól, el a városból, ki a pusztába." http://tiszataj.bibl.u-szeged.hu/15796/1/tiszataj_1994_012_078-084.pdf
KEndre
2018. január 26. 23:34
"Az egész családom jobboldali volt, és Amerikában én is konzervatív lettem. Reakciós. Aztán észrevettem, hogy a kinti szocializmusnak és marxizmusnak semmi köze a magyarországihoz. Elég érdekes ötleteik voltak, ezért átnyergeltem, ahogy akkoriban majdnem mindegyik ismerősöm. De mindig is ellene voltam a sztálinizmusnak és a keleti kommunizmusnak, meg az erős államnak. Egészen a kilencvenes évekig baloldali voltam, amikor is rádöbbentem, hogy sokkal fontosabbak a liberális eszmék. Hogy nekem igazán a XIX. századi kommunizmus és a korai liberalizmus gondolatai tetszenek." - idézet Frank Füredi a Mancsnak 2007-ben adott interjújából. http://magyarnarancs.hu/belpol/feszt_remisztgetnek_frank_furedi_szociologus-67218
1120
2018. január 26. 22:08
Vagy gyárilag ilyen hülye, vagy fizetik. Harmadik lehetőség nincs.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!