A franciaországi Ploërmel önkormányzata eladja a püspökségnek és áthelyezi azt a Szent II. János Pál pápáról készült köztéri szobrot, amelynek keresztjét lebontásra ítélte a francia alkotmánytanács – közölte hétfőn Patrick Le Diffon, a breton város polgármestere.
A közigazgatási legfelső bíróság szerepét betöltő francia Államtanács október 25-én rendelte el a kereszt eltávolítását az egykori pápa emlékművéről. A bírói testület az állam és az egyház szétválasztásáról rendelkező 1905. évi törvénynek a közélet és a közterületek vallási semlegességét előíró rendelkezésére hivatkozva úgy határozott, hogy Zurab Cereteli grúz-orosz szobrászművész alkotásáról hat hónapon belül el kell távolítani a hét és fél méter magas keresztet, különben az egész emlékművet elbontják.
„A műemlék közterületről magánterületre kerül, így ettől kezdve nem vonatkozik rá az 1905-ös törvény” – hangsúlyozta a polgármester. A szobrot alig néhány méterrel helyezik arrébb, a vannes-i püspökség egyik katolikus létesítményének területére. A Patrick Le Diffon elmondta, hogy a további fellebbezések helyett a szobor elmozdítását tartotta a lehető jobb megoldásnak. Az eladásról és az áthelyezésről a jövő évi eleji ülésén szavaz a városvezetés.
November elején Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közölte: a magyar kormány állja a felmerülő költségeket és vállalja az adminisztrációs terheket is annak érdekében, hogy az eltávolításra ítélt keresztet Ploërmel városából Magyarországra szállíthassák, amennyiben a franciaországi település vezetése hozzájárul ehhez. A magyar tárcavezető akkor úgy fogalmazott, hogy Európa jövője szempontjából káros minden olyan döntés, amely a kereszténység visszaszorítására irányul és a keresztény szimbólumok eltávolítását rendeli el. Hasonló gesztust tett Beata Szydło lengyel miniszterelnök, aki úgy vélte, Szent II. János Pál pápa a kereszténység és az egyesült Európa jelképe, a róla készített szobrot ezért „meg kell menteni a cenzúrától”.
(MTI)