Föderális kontra nemzetállami Európa

2017. december 15. 14:37

Stratégiai döntéshez érkeztek az EU nemzetállamokban gondolkodó tagországai.

2017. december 15. 14:37
Csath Magdolna

 

„A lényeget röviden összefoglalva így néz ki az Európai Egyesült Államokra vonatkozó terv és a megvalósításához vezető út. Nagyon meglepődnünk persze nem kell, hiszen a téma már hosszú ideje a levegőben volt. A gyorsítás lehetőségét a britek távozása teremtette meg. Velük ugyanis ezt a tervet soha nem lehetett volna kivitelezni. A helyzet most adott. Az ellenálló országokat egyrészről különböző álindokokkal meg lehet fenyegetni, illetve meg lehet próbálni pénzzel megvásárolni. Szóba került ugyanis, hogy az eurózónához való csatlakozáshoz szükséges gazdasági felzárkózást jelentős anyagi támogatással tenné vonzóbbá az EU vezetése. Az igen eltérő fejlettségű országok esetén azonban a gyors és valós felzárkózás ilyen rövid időtávon nem képzelhető el. De az is kétséges, hogy a központosított, föderális uniót – amely egy nagyobb és zártabb rendszer, ezért valószínűleg a mostaninál is jobban gátolja a helyi kezdeményezéseket – hogyan lehetne a mostaninál sokkal okosabban és hatékonyabban irányítani, gazdaságát innovatívabbá, sikeresebbé tenni?

Stratégiai döntéshez érkeztek tehát az EU nemzetállamokban gondolkodó tagországai. Elhiszik-e a német–francia vezetésű EU-nak, hogy hosszabb távon jobb lesz nekik, ha csaknem valamennyi gazdasági és politikai döntésüket átengedik egy erős gazdaságú magnak? Mit gondolnak arról, hogy egy ilyen rendszerben milyen eséllyel képviselhetik saját állampolgáraik érdekeit, illetve, hogy a centralizált döntéshozatal mellett, amelyben nyilván a migráció kérdése is központi hatáskörbe kerül, megtarthatják nemzeti kultúrájukat?

Ha pedig a kérdésekre adott válasz nem győzi meg őket arról, hogy az Európai Egyesült Államok létrehozása számukra is előnyökkel jár, lesz-e elég erejük és szövetségesük ahhoz, hogy megakadályozzák a föderalista törekvéseket, és a folyamatokat az erős nemzetállamok erős szövetségének létrehozása irányába mozdítsák. Európai Egyesült Államok, vagy erős nemzetállamok szövetsége: ezek azok a jövőt meghatározó utak, amelyek között választani kell. A választás pedig döntő hatással lesz mindannyiunkra.”

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jóember
2017. december 15. 23:03
"A szociáldemokrata Martin Schulz pártja kongresszusán bejelentette, hogy 2025-re létre kell hozni az Európai Egyesült Államokat." Mindjárt 2018 lesz, 2025 ig 7 év van hátra. Ez idő alatt, ismerve az EU ügymenetelét, az égvilágon semmi változás nem fog történni, ugyan az a maszatolás teszetoszaság lesz mint most, ugyan az a kötélhúzás, mint a menekültválság kapcsán. Idestova 2 éve lódult meg az áradat, de még mindig nem tudták eldönteni, hogy védjék a határokat vagy sem. "Kína pedig szét akarja szakítani az Európai Uniót a 16+1 kezdeményezésével, amelynek keretében közvetlen kapcsolatot létesített 16 kelet-közép-európai országgal. A külügyminiszter szerint ez megengedhetetlen, Kínának tiszteletben kell tartania, hogy „egy Európa” van, így nem lehet külön-külön tárgyalni egyes országokkal." Milyen igaz. Majd a Francia-Német vezetés fogja megmondani, hogy itt az alvégen kivel barátkozhatunk, nem lehet csak úgy saját zsebre üzletelgetni. "A külügyminiszter szerint .........a németeknek késznek kell lenniük arra, hogy európaiként harcoljanak saját jövőjükért, összhangban a francia elnök európai víziójával, amelynek lényege „a sokkal integráltabb Európa”. Világos. De (gondolom én): A francia elnök szerint meg a franciáknak kell késznek lenniük arra, hogy európaiként harcoljanak saját jövőjükért, összhangban a Német elnök európai víziójával, amelynek lényege a sokkal integráltabb Európa. Lesz itt kalamajka! Na és hol vannak a többi államok, azok vajon nem akarják vezetni az Európai Egyesült Államokat? "Ha pedig már mindenki benne van az eurózónában, akkor gyakorlatilag a pénzügyi és költségvetési szabadság is megszűnik, miközben az EU-n kívüli országokkal való nemzetközi gazdasági kapcsolatok létesítésének és beruházási megállapodások kötésének joga is központosításra kerül." Ez különösen a kínai meg az orosz üzletelgetésre vonatkozik. Nem lehet, csak a németeken keresztül mert az így jó. "Antonio Tajani már azt is bejelentette, hogy szükség lesz arra, hogy az EU közvetlenül is adót vessen ki az uniós polgárokra." Na!! " Hát a kis faszom nem kéne?" ahogy mondják mifelénk. Nagyon kilóg itt a lóláb! Nem kell ezzel foglalkozni, csak "álmodik a nyomor", nem lesz ebből semmi.
koronaszepe
2017. december 15. 22:15
Olyan nevű állat, hogy erős nemzetállamok szövetsége, vagy mi a fasz, nem létezik. Csak a föderális Európa lehet versenyképes a globális versenyben. Európai Egyesült Államok. Ez a jövő, ha sokat baszakszunk, legfeljebb nem leszünk benne, ami katasztrofális következményekkel járna ránk nézve..
Mich
2017. december 15. 18:38
"Föderális kontra nemzetállami Európa" A kettő NEM áll abszolút módon szemben egymással - csak ha egymás ellentéteként definiáljuk őket! De az EU ugye ma is egy "unió" (vagy "föderáció"...) - nemzetállami alapon. EZT kell továbbfejleszteni, a nemzetállamok (és a nemzetek!) megőrzésével!
Valodi
2017. december 15. 18:21
Mink is ezen gondolkodtunk Nyírbogáton a jó melegben - hála Miniszterelnök Úrnak, nekünk jutott egy kis Fidesz-tüzelő! "...a települések több mint 6 milliárd forintnyi tüzelőt igényeltek volna. Ez kétszer annyi, amennyit tavaly fordított erre a célra a BM, amely azért így is emelt: összesen négymilliárd forintnyi fát vagy lignitet osztott szét 2255 ötezer lakosnál kisebb lélekszámú településen."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!