A FUEN-nek van hivatalos álláspontja a katalán népszavazás, illetve a kialakult helyzet kapcsán?
A FUEN-nek nincs hivatalos álláspontja a kérdésben, tagjaink nagyon sokfélék ahhoz, hogy egységes álláspontot alakítsunk ki. Személyes véleményem szerint a népszavazással a katalán kérdés nem oldódott meg, sőt több kérdés nyílt meg, mint ahányra választ kaptunk. A spanyol kormány szándéka, hogy leállítsa a népszavazást, nem járt sikerrel; de ahelyett, hogy ezt látva bölcsen visszavonulót fújt volna, kivezényelte a rendőrséget a saját, védtelen polgárai ellen. Az atrocitás és a rendőri brutalitás elfogadhatatlan bárhol a világon, Európában pedig ilyen indokkal szinte példa nélküli.
Tartok tőle, hogy a spanyol kormány elveszítette a nemzetközi közvélemény szimpátiáját,
miközben magatartása Katalóniában egyenesen mozgósított, jelentősen növelve a részvételt és az igenek arányát is. A következő időszakban azonban meg kell találni az együttműködést Spanyolországban, akár úgy is, hogy harmadik fél közvetít a felek között. Ebben a pillanatban furcsa módon a spanyol kormánynak könnyebb engednie és tárgyalóasztalhoz ülni, mint a katalán vezetőknek. A nők, idősek, általában ártatlan polgárok elleni rendőri bántalmazások után a katalán vezetőknek nagyon meg kell tudniuk indokolni hazafele, ha tárgyalóasztalhoz ülnek.
Elégségesnek tartja azt, ahogy az Unió politikai elitje kezeli a katalán helyzetet?
Az európai elit még soha nem szembesült soha ennyire kiélezett helyezettel egy tagállamon belül. Az osztrák Szabadságpárt kormányra lépése volt ilyen téma még annak idején, de abban a fősodor nem volt eltérő véleményen, a skót népszavazás pedig London támogatásával történt meg. Spanyolország viszonylag éltanulónak számít az EU-ban, ezzel a helyzettel nem tudnak mit kezdeni az uniós vezetők. Vélhetően szép lassan jönnek majd a nyilatkozatok, de előbb Katalóniában és Madridban is válságtanácskozások követik egymást, ezt még megvárják a reakciókkal. Az EU-nak később lehet kedvező szerepe, ha a szembenálló feleket valamilyen módon asztalhoz ülteti.
A katalánok tagjai a FUEN-nek?
Nincsen spanyol tagszervezetünk. Katalán szervezetek sem tagjai a FUEN-nek, hiszen a katalánok nem tartják kisebbségnek magukat. Ezzel szemben a FUEN tagszervezetei abban érdekeltek, hogy a szülőföldjükön boldoguljanak és azzal az állammal alakítsanak ki jogszabályokkal körülbástyázott együttműködési modellt, amelyben élnek.