Ezért magas a magyar áfakulcs
A rádióinterjúban a gazdasági mutatókról is szó volt, amellyel kapcsolatban Orbán Viktor hangsúlyozta: mára közelfogadottságnak örvend az a kijelentés, hogy ma Magyarországon aki akar, az tud dolgozni, el tudja tartani a családját, és megbecsülést is kap, hiszen több mint 50 hónapja nőnek a bérek.
A személyi jövedelemadó mértékét firtató kérdésre a miniszterelnök megerősítette: annak a híve, hogy a munkát terhelő adókat folyamatosan csökkentsék, mert ez teszi hihetővé azt a gondolatot, hogy érdemes dolgozni. Az az álláspontja hogy „inkább a pénz elköltésénél alkalmazzunk adót, ezért nagyobb Magyarországon az áfa, mint a jövedelemadó kulcsa”.
Megjegyezte: 2010-ben a 3,7 millió dolgozóból 1,8 millió fizetett adót – „kész csoda, hogy életben maradtunk” –, most pedig a több mint 4,4 millió dolgozó emberből mindenki adózik.
Modern városokban nőhetnek a nyugdíjak
Az őszi nyugdíjkiegészítés lehetőségét firtató kérdésre azt válaszolta: szerinte lesz ilyen, novemberben látják majd az adatokat, és ha szükséges – és általában szükséges –, utólagos emelést hajt végre a kormány. A diákokra is kitért, emlékeztetve: azt tudja nyújtani a magyar gazdaság a fiataloknak, hogy kamatmentes lesz a Diákhitel2, és nő a Diákhitel1 összege.
A Modern városok programról Orbán Viktor azt mondta: a program egyszerre fejleszti a nagyvárosokat, és nyújt biztonságot, munkalehetőséget, hátországot a falvaknak, azoknak ugyanis az a jó, ha tőlük elérhető távolságban fejlett nagyvárosok vannak. A programhoz pedig szükséges Kósa Lajos segítsége miniszterként, mert óriási koordinációs feladatról van szó, amelyet össze kell fogni – fűzte hozzá.
Mind a mi pénzünk
A forrásokkal kapcsolatban kijelentette: nem ismeri a magyar és az uniós pénz közötti különbségtételt, mert „az mind a mi pénzünk”. „Az EU-tól mi egyetlen fillér ajándékot sem kapunk, minden fillérért adunk valamit” – mondta, utalva az uniós költségvetésbe történő magyar befizetésre, valamint a magyar kereskedelem megnyitására a nyugatiak előtt.