Az Obama–Biden–Harris külpolitika egy személyiségzavaros külpolitika
Soha nem tudni, hogy aki a vonalon van Washingtonból, az most Dr. Jeckyl vagy Mr. Hyde.
További szervezetekkel bővítené a Párizsi Megállapodáshoz csatlakozók körét Áder János köztársasági elnök – olvasható a köztársasági elnök csütörtökön, honlapján publikált levelében, amit a francia államfőnek címzett.
Áder János további szervezetek csatlakozását javasolta a klímavédelmi egyezményhez Emmanuel Macronnak. A köztársasági elnök arra kérte a francia politikust, teremtsék meg annak feltételeit, hogy az új tagok már az idei nagy nemzetközi klímavédelmi találkozókon érdemi szerephez juthassanak – olvasható Áder csütörtökön, honlapján megjelent levelében.
A magyar politikus külön megemlítette az ENSZ klímatárgyalásainak legközelebbi fordulóját, a bonni COP23-at, valamint a francia államfő által decemberre összehívott párizsi csúcstalálkozót, amelyeken már az általa felvenni javasolt szubnacionális szervezetek is részt vehetnének. A dokumentumban rámutatott: a szubnacionális szervezetek bekapcsolására vonatkozó javaslatát António Guterres, az ENSZ főtitkára is támogatja.
Mindenki ügye
Áder János felidézte: olyan ország államfőjeként fordul francia kollégájához, amely az Európai Unióban elsőként ratifikálta a Párizsi Megállapodást, és amelynek fővárosa Közép-Európában elsőként csatlakozott az Under2 világméretű mozgalomhoz, és amely a nemrég megalapított America's pledge klímavédelmi hálózat gerincét is adja. „Kék Bolygónk” klímájának megvédése mára a legfontosabb politikai kérdéssé vált – szögezte le az államfő, aki szerint ettől függ jólétünk és biztonságunk, hiszen civilizációnk jövője okos és előrelátó alkalmazkodásunkon múlik.
Hozzátette: köztársasági elnökként ezért is tekinti személyes ügyének, hogy Magyarországon minél szélesebb társadalmi és politikai egyetértés övezze a környezeti fenntarthatóságot szolgáló erőfeszítéseket. Rámutatott: a természet napról napra figyelmeztet bennünket az emberi tevékenység által előidézett klímaváltozás mind súlyosabb következményeire, és Emanuel Macron maga is személyes ügyének tekinti e veszélyes folyamat megfékezését. Áder szerint ez minden ország és minden ember közös érdeke, még azoké is, akik ma még nem osztják az ENSZ által felkért tudósok egybehangzó álláspontját a klímaváltozás okairól és a szükséges teendőkről.
Szövetségre kell lépni
Nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok kormányzatának részvétele nélkül a közös célok nehezebben érhetők el, mint azt a Párizsi Megállapodás aláírásakor remélni lehetett – állítja a politikus. Új szövetségesekre van szükségünk – rögzítette, majd közölte: az előttünk álló időszak a klímaegyezmény végrehajtásáról, a részletszabályok kidolgozásáról, a nemzeti vállalások erősítéséről és a finanszírozásról szól.
Mostantól még fontosabb lesz azoknak a szubnacionális szerveződéseknek (Under2, America's pledge, Climate Alliance, Covenant of Mayors for Climate & Energy) szerepe, illetve esetleges közös képviselete, amelyek eddig is sokat tettek a klímavédelem érdekében – állította Áder. Előrevetítette azt is, hogy a szövetségi államok, tartományok, városok szerepe is felértékelődik. Ezek az entitások az államfő szerint mind a lakosságuk számát, mind gazdasági erejüket tekintve a Párizsi Megállapodás legfontosabb szereplői lesznek, ezért mindenki érdekének nevezte bekapcsolásukat a klímaegyezmény végrehajtásába.
(MTI)