Csűrték-csavarták a felmérést, hogy leégessék Magyarországot, de csak Romániát sikerült
A szomszédos ország még így sem jutott be a „bezzegek” közé.
A román mezőgazdaság és könnyűipar akut munkaerőhiánnyal küzd. Több vállalkozásnak magyar szakembereket kell alkalmaznia, mivel a belföldi munkaerőpiacon már alig találnak megfelelő mennyiségű-és képzettségű munkást.
Komoly munkaerőhiánnyal szembesül a romániai mezőgazdaság és könnyűipar; a jelenség különösen az ország nyugati megyéiben érhető tetten – írja a Magyar Nemzet.
A romániai gazdaszervezetek szerint az ágazatot soha nem látott mértékű munkaerőhiány sújtja. A mezőgazdassággal foglalkozó vállalkozások nem találnak embert a kézi munkát igénylő termények betakarítására, ráadásul a képzett szakmunkásokból is hiány van. Laurentiu Baciu, a mezőgazdasági termelők romániai szövetségének (LAPAR) elnöke megjegyezte, hogy az erdélyi és bánsági megyék vannak a legnehezebb helyzetben, hiszen az állások alig felét képesek betölteni. Több vállalkozásnak külföldi szakembereket kell alkalmaznia, mivel a belföldi munkaerőpiacon már alig találnak megfelelő mennyiségű-és képzettségű munkást.
Romániából már 2007-es uniós csatlakozása előtt tízezrével vándorolt ki Európa nyugati területeire a munkaképes lakosság. Közülök rengetegen dolgoznak spanyol és olasz ültetvényeken, ezért a külföldön munkát vállaló románokat otthon az „eperszedők” jelzővel illetik. A szakemberek szerint hanyatlik a mezőgazdasági szakmunkás- és technikusképzés, ugyanakkor a nagyvállalkozókat előnyben részesítő támogatáspolitika sem kedvez az agráriumban dolgozóknak. Több agrárvállalkozó külföldi szakembereket alkalmaz, Arad megyében pedig magyar szakcégeket bíznak meg a földműveléssel a gazdák.
A magyar-román határ mentén fekvő romániai megyék munkaadói egyre inkább szemet vetettek a kelet-magyarországi régiók munkavállalóira.
Miközben Arad megyében csupán kétszázalékos a munkanélküliség, addig Békés és Csongrád megyében ennél magasabb. Sokan járnak át dolgozni a határ közeli magyar településekről, különösen az autóalkatrész- és textilipari gyárakba.